| Rquw a întrebat:

Daca un tip iti da un pumn primul, iar apoi tu ii dai inapoi si se incepe o bataie, poti intra in bucluc? Deoarece practic e autoaparare

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legitima aparare daca a[pararea este proportionala cu atacul, conform Codului penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e practic auto apărare, este bătaie în regulă. Dacă îl rănești, iese prost.

| Goete a răspuns:

Daca el iti da un pumn si Vrea sa iti mai dea altul, e autoaparare, atata timp cat tu nu ii dai 3 pumni sau nu il lasi inconstient cand el ti-a inrosit doar obrazul.
Chestia asta de "autoaparare" e cu doua taisuri si nu unul a ajuns la puscarie autoaparandu-se

| Brizbriz a răspuns:

Dap, poti intra in bucluc
de ce?
pentru ca in rrrominica e FOARTE GREU sa demonstrezi ca esti in auto-aparare, moment in care, daca nu e nici o dovada externa, e cuvantul tau impotriva cuvantului lui, si el o sa zica ca tu ai dat primul

asa ca, apuca-te de krav maga, inveti sa il incapacitezi temporar fara sa il ranesti si apoi o iei la fuga, care e cel mai bun lucru pe care poti sa il faci

| SelenaTpu a răspuns:

Depinde daca e sa fie politia prin preajma sau daca el apoi depune plangere.
Ia in considerare ca poate nu o sa aveti martori care sa spuna care ati inceput primul.

Răspuns utilizator avertizat
| Larianiel a răspuns:

Hmmm, depinde. Dacă sunteți majori, amândoi răspundeți pentru faptele voastre.