| Doana_Danielconstantin_1999 a întrebat:

Daca unu il loveste pe altul in spate care nu sa asigurat si nu a semnalizeaza si persoana de il loveste nu a pastrat distanta. Cine este de vina?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce vor stabili cercetarile politiei rutiere. De obicei este culpa comuna (vina amandurora).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala care nu a pastrat distanta

| Freya1 a răspuns:

De vina este cel care nu a pastrat distanta din cate stiu.Dar si cel din fata este nevoit sa semnalizeze directia de mers

| sorinake a răspuns:

Cel care nu a pastrat distanta.
Restul motivelor sunt discutabile, interpretabile si atat.

P.S. Daca cel care nu s-a asigurat si nu a semnalizat era lovit de cel aflat pe drum prioritar, doar atunci se putea discuta despre vina respectivului.