| UnulSimplu312 a întrebat:

Daca unul dintre parinti a decedat si cu celalalt copilul nu se intelege si persoana decedata a avut o matusa care ea trecut tot pe numele persoanei decedate parintele ramas are voie sa vanda casa fara acordul copiluli? pentru ca din cate stiam eu nu pentru ca i-a fost parinte copilului si ii vine si o parte lui.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intelege prea bine situatia, esti foarte prolix.
In orice caz, dupa decesul unui parinte, se face procedura succesorala si copiii mostenesc 3/4 din masa succesorala iar sotul supravietuitor mosteneste 1/4. Asa fiind, daca imobilul (casa si terenul aferent) a fost mostenit de mai multi mostenitori trebuie ca toti sa fie de acord cu vanzarea.

1 răspuns: