| GolopențaAdrian a întrebat:

Dacă va intra România în Spațiul Schengen va fi avantajată? Dacă da cum? Aici scrie că nu mai e mult și intră:https://www.mediafax.ro/......e-18175156

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Salariile ca in occident. Dar nu vor scarbele europene de germany si franta sa aderam ca na. Am fost prosperi pana in 89 si le e frica sa nu fim peste ei in industrie si ce mai tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai stă TIR-ul românesc la granițe, trece ca acasă.
Și tu vei putea trece granițe cu buletinul, ca și cum te plimbi la tine acasă prin oraș. De exemplu. Dacă și noi și Ungaria am fi în Schengen, pentru cetățenii celor două țări, granița nu ar exista.

| Golopen?aAdrian explică (pentru sadrian46):

Pai Ungaria este numa Romania, Bulgaria si Croatia nu sunt si atunci pot trece si fara buletin

| Golopen?aAdrian explică (pentru mgtow):

Pana la urma tot vom intra ca vor ca nu vor

| mgtow a răspuns:

Crezi? Ar fi ceva. & mie imi convine sa am salariu de 1500€ pe autobuz 8h si somn de voie in casa mea. Sant sceptic in privinta asta sa adereze la schenghen

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Dar nu este vorba doar de țările din jur, asta se referă la toate, toate țările din Schengen, care au eliminat complet granițele, controlul vamal de mărfuri și persoane între ele.

| Golopen?aAdrian explică (pentru sadrian46):

Da asa e

| Golopen?aAdrian explică (pentru mgtow):

Olanda si Germania sunt impotriva pentru ca ei pierd daca intram noi ca se deschide portul Constanta

| minrest a răspuns:

In primul rand, intrarea in Schengen NU va avea ca efect cresterea salariilor, nu vor creste absolut de loc. Grecia si Ungaria sunt in Schenghen, dar au salariile un pic mai mari ca noi. Schenghen este spatiu de circulatie complet libera, iar acum, fiind membri EU, avem circulatie aproape complet libera. Ceea ce ramane, e compensat prin acorduri temporare, asa ca diferenta va fi de statut si prestigiu, nimic practic.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Cu buletim trecem si acum, si nu o granita, ci orice granita in EU.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Ca să intri în spațiul Schengen din afara lui ai nevoie de pașaport.
După ce ai intrat în spațiul Schengen asta înseamnă că ai fost acceptat să locuiești aici în limitele vizei de pe pașaport.
Dacă ești cetățean din spațiul Schengen nu ai nevoie de permis de rezidență, astfel poți să te așezi oriunde și să stai cât vrei, în spațiul Schengen. Astfel, nu este vorba numai de trecerea unei granițe ci de drepturile care le ai ca cetățean al acestui spațiu, în raport cu cei dinafara lui.

| mgtow a răspuns:

Minrest vorbeste aiureli

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Nu chiar. Nici eu nu vad vreo legatura directa intre Schengen si salarii

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Sau poate sunt impotriva pentru ca noi suntem niste corupti infecti

| Golopen?aAdrian explică (pentru suntserios):

Las ca nici ei nu is mai buni

| Golopen?aAdrian explică (pentru mgtow):

Normal si Ungaria e in Schengen dar salariul este putin mai mare ca la noi si nu 1500 de euro

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Am fost in tari din UE, cu buletinul, nici nu aveam pasaport; pasaport mi-am facut anul asta ca sa merg in Ucraina.

| minrest a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Diferentele de salarii sunt foarte mari intre tarile din spatiu Schenghen. Nici nu poti compara salariul din Germania cu cel din Spania, de exemplu. Schenghen e un spatiu de circulatie libera; dar oricum circulatia libera a marfurilor, capitalurilor si persoanelor e asigurata prin tratatele de la baza Uniunii; daca nu esti membru Schengen, dar estim membru EU ai ceva controale suplimentare, cum de fapt a mentionat si Sadrian.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

La noi coruptii intra la inchisoare, vad. Suntem corupti, dar ne tratam.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru minrest):

Cand o sa ne terminam de tratat o sa intram in Schengen

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Hai sa nu comparam coruptia din Olanda si Germania cu Romania

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

OK, mi se pare foarte corect.

| Golopen?aAdrian explică (pentru suntserios):

In toata lumea e coruptie intr-un nivel mai mare sau mai mic

| Golopen?aAdrian explică (pentru minrest):

Noi suntem la poarta Schengen

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Asa si? In Romania nivelul e foarte mare, in vest e mic. Nu înțeleg de ce insisti pe asta. Suntem o tara profund corupta si de aia ne traim destinul de saracii UE

| minrest a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Nu stiu la ce imi raspunzi cu asta. Suntem in UE, vezi si singur ca circulam cu buletinul in Uniune, marfurile circula fara vama, capitalurile fara restrictii; da, suntem la poarta Schengen si se vor ridica unele controale, plus prestigiul legat de acest statut.

| Golopen?aAdrian explică (pentru minrest):

Poate am gresit.Da daca suntem in Schengen nu mai vor fi controale vamale

| Golopen?aAdrian explică (pentru suntserios):

Sau ne traim destinul asta pentru ca UE nu lasa Romania sa intre in Schengen si tin tara sa nu se dezvolte ca pierd ei daca intram

| minrest a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

OK! Cat te astepti sa te dezvolti de la desfiintarea controlului vamal? Vama nu platesti; esti in EU, circula liber capital, bunuri, oameni. De la fluidizarea traficului la vama crezi ca te imbogatesti brusc? Exporti liber in EU, asta te dezvolta, cresti cu 5% pe an, cea mai mare crestere in Europa, ca avem si mult de recuperat. O economie sanatoasa nu creste cu mai mult, oricum.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Golopen?aAdrian):

Asta e o teorie e conspirației ieftina si fara sens. Auzi la tine, nu ne lasa UE. UE se roaga de noi si ne da bani cu lopata sa facem autostrazi si noi nu suntem capabili. UE ne da bani cu lopata sa invenstim si noi nu reusim sa absorbim nici 50%. Dar na, cand esti incompetent primulucru pe care il faci e sa dai vina pe altii ca nu te lasă