| ArisTOTelx a întrebat:

Dacă vecinul tau ca exemplu are camere de supraveghere și poate sa vadă cu ajutorul camerelor de supraveghere curtea ta sau ce faci tu in curte asta înseamnă infracțiune? Gen spionaj sau cum?
*Fara acordul tau*

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar putea fi infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 226.Violarea vieţii private
  (1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţa ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a  sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Nu constituie infracţiune fapta săvârşită:
  a) de către cel care a participat la întâlnirea cu persoana vătămată în cadrul căreia au fost surprinse sunetele, convorbirile sau imaginile, dacă justifică un interes legitim;
b) dacă persoana vătămată a acţionat explicit cu intenţia de a fi văzută ori auzită de făptuitor;
c) dacă făptuitorul surprinde săvârşirea unei infracţiuni sau contribuie la dovedirea săvârşirii unei infracţiuni;
  d) dacă surprinde fapte de interes public, care au semnificaţie pentru viaţa comunităţii şi a căror divulgare prezintă avantaje publice mai mari decât prejudiciul produs persoanei vătămate.
  (5) Plasarea, fără drept, de mijloace tehnice de înregistrare audio sau video, în scopul săvârşirii faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (2), se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Daca nu este aceasta infractiune atunci arputea fi un caz de raspundere delictuala pentru incalcarea dreptului la viata privata, conform Codului civil, citez:
"ART. 71. Dreptul la viaţa privată
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private.
  (2) Nimeni nu poate fi supus vreunor imixtiuni în viaţa intimă, personală sau de familie, nici în domiciliul, reşedinţa sau corespondenţa sa, fără consimţământul său ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75. "
Inainte de a intreprinde vreo masura ar trebui sa discuti cu vecinul si acesta sa schimbe pozitia camerei in asa fel incat sa nu se vada in curtea ta si sa-l informezi despre ce vei face daca nu se conformeaza.

| YuliaNNN a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ii pui un panou in fata camerelor pe care scrie _)_

| Digikey a răspuns:

Nu are voie sa aiba camerele intreptate spre tine. Poti sa faci reclamatie la politie.

| Yurisa a răspuns:

Da, se cheama incalcarea vietii private (226 cod penal parca).
Dar, nu cred ca scopul lui e sa te spioneze pe tine, vorbeste cu el despre asta

| Yurisa a răspuns (pentru Yurisa):

Poate muta unghiul camerei. Gandeste-te ca poate vrei sa stau cu cucul gol in curte si nu poti din cauza lui laughing daca te filmeaza si dupa te santajeaza cu imaginile? Nu e ok, serios, vorbeste cu el

| ArisTOTelx explică (pentru Yurisa):

Am dat un exemplul doar, stai linistit.

| Ely1234567 a răspuns:

Dacă te urmărește strict pe tine fără acordul tău este spionaj?

| lalaura94 a răspuns:

In Romania nu cred ca i-ar face nimeni nimic, dar in Italia de exemplu, l-ar salta imediat.

Mi-amintesc ca am mers o data la mama mea acasa, care locuieste in Roma, si m-am suit pe casa ei la terasa, era bara, beam si eu o bere. A doua zi mama a primit instiintare sa se prezinte la politie, ca am fost filmat uitandu-ma la vecini in curte, e casa unui actor acolo si ma uitam la piscina lor, mi se parea super faina. Aparent nu aveam voie sa ma uit in directia aia, doar in fata, spre sosea, interesant! laughing