| anonim_4396 a întrebat:

Dacă vom intra în spaţiul Schengen, poliţia de frontieră se va desfiinţa? Daca da, atunci ce se va întâmpla cu cei care lucrează în acest departament al MAI / MApN, sau din ce minister or făcea ei parte? Dacă va dispărea poliţia de frontieră înseamnă că vor dispărea si "departamentele de educare" din cadrul Academiei de Poliţie Alexandru Ioan Cuza şi chiar şcoala de agenţi de poliţie de frontieră Avram Iancu din Oradea. Cum trebuie interpretată şi tratată această situaţie? Mai ai vreun viitor ca poliţţist de frontieră, merită să mergi şi să studiezi la Oradea sau Bucureşti în aceste condiţii?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se va desfiinta, deoarece n-am fi inconjurati de tari care fac parte din acest spatiu.
Politistii de frontiera vor fi mutati in zonele exterioare spatiului Schengen, respectiv pe granita din nord si est sau vor fi distribuiti in alte locuri de munca.
Sigur ca va fi redus numarul de admisi si absolventi pentru politia de frontiera, doar pentru a inlocui pe cei iesiti la pensie, scosi disciplinar sau care ar demisiona.

| mgtow a răspuns:

O sa fie mai putini la numar care sta la granita la ocazie asa cum se fac in alte tari din SS numai ca e greu sa adere Romania in acest stadiu pentru ca obligatoriu salariile trebuie sa fie la fel ca cele din tarile ss

suntserios
| suntserios a răspuns:

Granita Schengen o sa avem doar cu Ungaria si eventual cu Bulgaria in rest mai avem destui vecini care nici nu sunt in UE

| robby212 a răspuns:

Să sperăm că în cazul în care Înalta Curte Europeană accepta intrarea României in spatiul Schengen, autoritățile vor găsi o întrebuințare polițiștilor de frontieră, care reprezinta o putere foarte importantă, care ține în frâu ceea ce ține de trafic de droguri, persoane si alte asemenea.
Bineînțeles că probabil admiterea la acele Academii va fi din ce în ce mai complicată, având în vedere numărul mare de pretendenți și numărul mic al locurilor de muncă(care vor ajunge din ce in ce mai putine).
Însă stai liniștit, mai este până la intrarea României in spațiul Schengen.

| GabrielStn a răspuns:

Deci, înseamnă că nu va fi aşa de grav cum am crezut, iar în concluzie cred că ar fi o idee destul de ok dacă merg la Poliţia de Frontieră.