| danutza91 a întrebat:

Daca vreau sa-mi schimb certificatul de naștere ce anume trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti s-a deteriorat certificatul vechi, poti incerca sa-l tragi in folie de plastic, care il va feri de distrugere in continuare.
Daca este foarte distrus, trebuie sa mergi la primaria de la locul tau de nastere si sa ceri un duplicat (care are valoare juridica identica cu originalul si contine toate datele tale de nastere).

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Certificatul de nastere nu se schimba! In caz ca l-ai pierdut....sau orice altceva, mergi la primarie si soliciti scoaterea unui duplicat ( aceeasi chestie este pe el, doar ca va avea hartie mai noua )

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de nastere se schimba doar in caz de adoptie. In restul cazurilor (pierdere, furt, distrugere) se obtine doar un duplicat, de la starea civila a primariei care a emis primul certificat, mergand cu CI, faci o cerere, platesti cca 100 lei si vei primi duplicatul.

| danutza91 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar dacă e vechi si hârtia sta sa se rupă?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru danutza91):

Ce n-ai inteles?
Ti-am spus ca daca este distrus, chiar deteriorat tare, vei obtine doar un duplicat de pe CN. Acesta are aceeasi forta juridica (valoare) ca si CN original.