| Kolors a întrebat:

Dati-mi linkul de unde sa descarc declaratia pe propria raspundere (declaratia valida) ca cica au mai aparut site-uri care o au dar nu e valida de pe acel site.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti si de aici:
https://stirioficiale.ro/......202503.pdf

| cfrtobias a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca nu ai s10 sau ceva model mai recent nu merge sa completezi... eu am s10e imi merge da pe s6edge si alt model mai nou si alt telefon nu merge

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

Ei fis. Pe calculator cu Acrobat Reader DC (gratuit), salvat ca PDF si urcat pe telefon. Simplu. Semnatura o faci din mouse si daca te intreaba careva ai facut-o cu pixul, ai printat, apoi ai scanat. Altfel esti pasibil de amenda...

| cfrtobias a răspuns (pentru Kolors):

Pai pdf reader si nu merge happy

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai de fac pe telefon crezi ca mai printez? tongue il pun pe telefon si gata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu printezi, normal. Ideea e ca daca te intreaba politistul daca l-ai facut pe telefon ii zici ca l-ai printat, ai semnat cu pixul, si dupa aia ai scanat si salvat ca PDF. Daca zici ca l-ai facut pe telefon si ai semnat digital, PAC - amenda. E un spanac legislativ cu statutul semnaturilor electronice - ca alea facute direct pe calculator/telefon vs. semnaturile olografe. Stiu, e stupid. Ca la noi... nu e cu dosar cu sina, doar ca e mai cu bucsa. Eu am zis ca sa ai in vedere CE sa zici la control daca te intreaba careva...winking

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca zice ceva la control ii zic ca e online si salvez o parte dintr-un copac laughing ca nu printez; si de semnat nu fac asa mai bine fara

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

Da, si eu fac tot asa, tin la copaci, si facturile mi le platesc online. Ideea e sa nu ti-o cauti cu luminarea, e 2000 RON amenda minima acum, in puii mei. Daca nu e semnat si nu e datat, amenda.

| danbnz a răspuns:

Poti sa editezi declaratia direct din telefon aici:
https://formular.sts.ro/
Completezi, generezi pdf, descarci in telefon.
Pentru semnatura foloseste aplicatia "xodo".