| FreddieM a întrebat:

Dati-mi va rog ceva idei cu cine sa votez. Cine credeti ca are reale capacitati sa ajute tara asta, ca avem mare nevoie, fratilor.

37 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand votam pe cineva, trebuie sa "sapam" un pic, sa aflam cat mai multe despre faptele sale anterioare. Altfel nu putem vota in cunostinta de cauza, votam doar publicitatea.
Din pacate, putini sunt care au demonstrat ceva pozitiv pentru tara, pentru popor, in ultimii 30 ani.

Avem o problema si cu Constitutia:
Presedintele desemneaza intr-o functie pe cineva, dar nu-l poate demite daca da gres.
Iar in unele functii, daca presedintelui i se propune o persoana pe o functie si el respinge, atunci a doua propunere ESTE OBLIGAT sa-l accepte, chiar daca este unul ca Hitler sau Stalin.

| RAY a răspuns:

Suntserios Are dreptate copii, dar, este important sa mergeți la vot

suntserios
| suntserios a răspuns:

Președintele, oricare ar fi el nu are nicio capabilitate de a salva tara. Gurvernul si parlamentul au puterile astea.

| sierra1 a răspuns:

Ia-l de aici, "merge"

http://www.codeblocks.org/downloads

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se pune doar problema cine poate salva, ci, cine are șanse de a ajunge în poziția de a o face. Unul din ultimele sondaje arată așa. Klaus Iohannis – 40, 5%
Viorica Dăncilă – 21, 4%, Dan Barna – 19, 7%, Mircea Diaconu – 7, 6%. Aceștia au șanse în această ordine. Astfel Dăncilă și Barna concurează pentru a doua poziție în turul doi. Eu voi vota cu Barna în turul 1, ca să reduc șansele lui Dăncilă.
Apoi aștept turul doi, ca să mă decid atunci, pe cine să aleg din cei doi care rămân.

| FreddieM explică (pentru sadrian46):

Buna strategie, cred ca voi face la fel. Mersi de raspuns.
Apropo, esti cel mai de apreciat tip de pe-aici si inca nu am te la prieteni. Ar fi ok pentru tine?

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Cu prietenii mei TPU, vreau să fac câte ceva, cândva, așa că ești invitat.

| Frank51 a răspuns:

Eu votez Barna in ambele tururi.

| Bizon95 a răspuns:

Asta e putin intrebare capcana, pentru ca, ESTE ILEGAL sa influentezi votul altcuiva, asa ca orice raspuns care contine un nume sau un partid poate fi dat la militie din cauza asta!

eu personal as cauta pe google singur

TOTUSI la ultimul vot, m-am dus special sa votez ANTI-PSD
la votul asta o sa fac la fel, si nu conteaza cu cine votez atat timp cat sunt convins ca nu poate face mai rau decat PSD-ul si legile lor care legalizeaza coruptia

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Adica vrei sa ne spui ca sunt ilegale campaniile tuturor candidatilor?

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Evident ca nu, in plus acolo e "voteaza-ma pe mine"
dar sa influentezi votul altcuiva e ilegal

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

O lege?

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Pai si voteaza ma pe mine nu inseamna ca influentezi votul cuiva?
E ilegal doar in ziua alegerilor si atat

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Mama draga, exista o lege care spune ca este ilegal sa influentezi votul, moment in care eu as prefera sa, suflu in iaurt decat sa fiu dat exemplu (si ABIA asteapta aia de sus sa gaseasca un amarat pe care sa il dea exemplu ca sa nu mai fie ei vazuti cand ei CHIAR incalca legea asta, si chiar o incalca, de asta SUNT SIGUR)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Asa esti sigur si ca e plat pamantu nu?

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ca tine?
sau cat timp banu' si puterea vin, nu conteaza forma cand esti pesedist?!?

sa nu uiti sa mergi la sate si sa oferi lapte, oua si gaini ca sa voteze satenii cu pesedeul, ca nici aia "nu" e nici o "influentare" si TOTUL e legal cand esti pesedist si faci pipi pe legi si ati facut asta dintotdeauna (si pipi pe legi, si mers la sate si mituit satenii)

deci, pana cand esti pesedist, ciocu' mic, ca pute RAU!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Le dam cate o vadra de tuica acum

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Hai sa zicem ca e o lege. Posibil, nu te contrazic, da zi o si mie sa o citesc.

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu imi era atat de lene sa caut, cautam de la inceput
insa crede-ma ca exista si ca PSD-ul a incalcat-o la fiecare alegeri mituind pe cei foarte saraci de la tara, asta CHIAR am vazut la tembelizor cu ochisorii mei mici si porcini

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Pai na, poti sa cauti acum...

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Sincer, chiar nu am chef sa caut legi, niciodata nu am gasit ce am avut nevoie, nu nimeresc cuvintele cheie si gasesc doar chestii aiurea, sa ca ar trebui sa citesc 50 de articole pana gasesc ceva bun

asa ca, poti sa ma crezi pe cuvant, sau sa cauti singur ca NU exista asa o lege tongue

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Niciodata nu am gasit ce am avut nevoie

Asta inseamna ca nu ai gasit legea, caz in care de ce afirmi asa de tare ca exista? Eu zic sa te mai chinui puțin, ca asa e frumos sa iti sustii afirmatiile.
Nu tu erai ala care la toate intrebarile raspundea cu datul in judecata si alte alea? Inseamna ca esti doxa de legi.

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

happy
eu nu am postat niciodata litera legii, iar una e sa fi doxa de legi, cu totul altceva e sa stii ce drepturi ai, MAI ALES CAND E VORBA DE DAT IN JUDECATA, unde sunt abuzuri in tara asta cu duiumu pentru ca nimeni nu isi cunoaste drepturile si NICI NU GANDESTE

iar eu nu am nevoie sa imi dovedesc mie insumi NIMIC
STIU ce am vazut la tembelizor, ma crezi bine...

nu ma crezi, FOARTE FRUMOS, pisica moarta e la tine in ograda
TU DOVEDESTE ca e invers! tongue

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Intotdeauna cel care afirma trebuie sa dovedească, nu invers. Uite, eu iti zic ca nu exista legea. Punct. E randul tau acum sa divedesti ca exista.

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

DOVEDESTE ce spui:
du-te la vot si intra cu cineva in cabina de vot

atunci o sa aflii SIGUR care e legea, cand or sa te ridice, or sa ti-o arunce in fata tongue pentru ca e aceeasi lege care interzice si intrarea mai multor persoane in acelasi timp in cabina de vot tongue

ai curaj? big grin rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Pai nu incurca borcanele.
Vorbeam despre cum ii spui tu cuiva cu 2 saptamani inainte cubcine sa voteze, nu sa intri in cabina de vot cu el. Nu despre asta era vorba.

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Ba de asta e vorba, pentru ca e aceeasi lege care acopera ambele situatii tongue

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Ok, zi legea atunci. Sa incheiem discuția odata. Ca ne prinde ziua votului.

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

NUSH si imi E LENEEEEEEEEEEEEEE sa caut tongue
mult prea multa lene

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

E naspa ca nu iti poti sustine afirmatiile...

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Bineeeeee, sa fie ca tine!
NU e asa cum zic eu, ci cum zici tu tongue~~~~~
pentru ca... M-AM PLICTISIT big grin

| Panamax a răspuns:

Dasca esti prost mai bine stai acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ar trebui, nu doar in cazul asta, ci mereu, sa-ti formezi propriile opinii, nu sa faci pe robotelul.
Daca vrei sa te informezi concret si onest despre subiectul asta, iti recomand sa te uiti pe YouTube la canalul lui Malin Bot.

Eu personal il votez pe Iohannis. Dpmdv, e un om capabil, integru, inteligent, dedicat, prezentabil si, in masura in care poate fi un politician, e corect si sincer. A facut tot ce i-a permis Constitutia pentru a se opune grupului infractional organizat deghizat in partid politic, asa numitul PSD, aka Mafia.

E crucial sa mergi la vot, sa alegi pe oricine nu reprezinta Mafia. Absenta de la vot inseamna sustinerea Grupului Infractional. Mai bine anuleaza votul, decat sa nu te prezinti.
Si cel mai important, #PuieMSD

Pentru o Romanie normala!winking

| FreddieM explică (pentru anonim_4396):

Ai nevoie de o explicatie, draga Plato, tocmai in modul asta imi formez propriile opinii, considerand si parerile celorlalti, tocmai pentru ca e posibil sa imi ilustreze vreo idee care poate mie imi scapa, ca doar nu-s chiar un geniu in politica si nici n-am cunoscut vreo-unul.
Mersi oricum de sfat, chiar daca nu ti l-am cerut, dar te-ai face mult mai util daca l-ai da copiilor tai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Esti bipolar? Acum 2 ore era folositor si inteligent laughing

| FreddieM explică (pentru anonim_4396):

Pai cum am si explicat, poate fi mai folositor copiilor tai. In schimb celalalte pareri legate de mediul politic chiar sunt rezonabile si sunt cam pe frecventa mea, de aia ai luat un vot,, inteligent''. Multumit acum?

| Raducons a răspuns:

Tu nu ai personalitatea ta, voteaza cu cine crezi, nu te lua dupa nimeni.Nu iti fie rusine, daca iti place alege-o pe Viorica