| AfloareiRazvan a întrebat:

DAU FUNDA
Am 18 ani si trec in clasa a 12-a si vreau să știu daca mai primesc alocație dacă am un venit. Am cerere de alocație făcută. Si venitul nu e da la un job, e de la tranzacții FOREX.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa primesti, conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Alocatia se da indiferent de ce "venituri" aferente iei, daca esti inscris la o scoala/liceu, pana cand o termini.

| Clorox a răspuns:

Primesti alocatia pana termini liceul.

| UserRo10 a răspuns:

Primesti pana iti termini toate studiile

| PsyhoChild a răspuns:

Da primesti daca ai facut cerere