| anonim_4396 a întrebat:

De azi ai nevoie de declaratie si daca mergi pe strada in timpul zilei la cumparaturi, plati facturi?

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie, incepand de astazi de la ora 12, 00.

| Adry05 a răspuns:

Ai nevoie și dacă-ți scoți câinele la plimbare în fața blocului, so. orice ieșire = declarație.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai dovada in mana, factura platita cu chitanta!
Cumparaturile pastrezi chitanta.
Asa dovedesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Dar dacă mergi în alt capăt de oraș și nu ai ce căuta acolo, ți se aplică ordonanța. Îți dă cu ea în cap.

| wildthing a răspuns:

Si eu mi-am pus aceeasi problema in caz ca va trebui sa platesc factura la net, daca nu sunt astia intelegatori sa nu mi-l taie in caz ca nu pot plati la timp din cauza nebuniei asteia. Citind modelul tip de declaratie pe proprie raspundere, am observat ca acolo, singurul paragraf la care s-ar putea integra plata facturilor, este urmatorul: "deplasare pentru rezolvarea următoarei situații urgente:". Dar acum eu vin si ma intreb, cei care ma vor controla daca ma vor opri pe drum, vor fi de acord ca plata facturii la internet e o urgenta? Si daca nu vor fi de acord, evident ca sunt pasibil de amenda, nu? Deci ma gandesc ca lucrurile sunt interpretabile si inca ma gandesc ce voi face din punctul asta de vedere, pentru ca mai sunt doar cetava zile, se termina luna si de obicei astia taie net-ul (din cate am auzit) cam pe daca de 2 a lunii urmatoare, daca nu ai platit.

| AdelinaC a răspuns:

Teoretic da, incepand de ieri inclusiv ziua trebuie sa o ai. Practic nu te controleaza nimeni. Am fost azi la magazin, am avut declaratia, buletinul la mine, masca, manusi, etc tot ce se cere regulamentar. Am trecut pe bulevard ca acolo imi e blocul si nimeni nu m-a intrebat unde ma duc. Nu era nici un organ de politie pe strada. Am ajuns sa cred ca toata propaganda cu politia in centru e doar pentru TV

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai declaratia la tine poti lua amenda pana in 5000 lei. Semnata cu data cu tot. Deci in fiecare zi trebuie alta. Poate fi scrisa si de mana.

| brokxy a răspuns:

Eu asa scriu sa mor eu.
Declaratie : Pe proprie raspundere merg pana la Lidl si inapoi
laughing gata ca sa n-o lungim. Nu asa se face...Dar eu stau intr-un oras foarte mic...si o sa ma risc sa merg fara declaratie, ca doar nu sta politia si armata la fiecare colt sa ma verifice.
Suntem in Romania hai sa fim seriosi, cand a facut politia ceva? laughing laughing laughing

| anonim_4396 explică (pentru brokxy):

Cand e vorba de amenzi Politia e Nr 1.

| Adry05 a răspuns (pentru brokxy):

Ok, dar să nu vii să te plângi că ai amendă.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Hai ca mi-am facut si am iesit., Nu m-a intrebat nimeni

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate acum nu, dar nu știi când te întâlnești cu poliția. e ca și cu controlul pe transportu public, poți să scapi de câteva ori da și când te întâlnești regreți că n-ai dat 2, 50 în loc de 500 cât e amenda. Așa și aici, pentru o amărâtă de foaie să riști să iei amendă de 500 sau 1000 de lei cât o fi... treaba ta,

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Orașul meu e unul relativ mic și s-au dat amenzi.

| Trustmotorcy a răspuns:

Da, ai nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru Trustmotorcy):

Sa rad, sau sa plang rolling on the floor Omfg

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nici de ras nici de plans. Te conformezi regulilor ca nu iti pica mana daca scrie 10 randuri pe o foaie

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da chiar ce trebuie sa scrii : Subsemnatul X domiciliat in strada : y declar ca trebuie sa merg la Cumparaturi? / Job? laughing Data Z Next?
Is 2 randuri nu 10

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt sunt mai mult decat 10... e plin netul si TV cu modelul declaratiei?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

N-am Tv happy., AdICA am dar n-am abonament, nu-mi place ca creierul sa-mi fie spalat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi pari ca ai net

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu n-am TV, nu ai nevoie de așa ceva ca să fii informat.

| SOLYXD a răspuns:

Vei avea nevoie de declaratie de la ora 22:00 pana la 6:00. Poti sa imi dai funda, te rog frumos?

| suntserios a răspuns (pentru SOLYXD):

Esti amuzant, te milogesti dupa funda desi ai raspuns eronat?