| Girly97 a întrebat:

De cand un angjaator are dreptul sa ii reproseze angajatului ca in timpul liber posteaza la story pe WhatsApp?!

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce posteaza.
Daca posteaza prostii in legatura cu firma sau munca la firma are dreptul sa-i reproseze asta, daca este in legatura cu altceva nu are dreptul.

| Girly97 explică (pentru Ioandelasal):

Are legătură cu ce fac eu în timpul liber. Nicio legătură cu firma

| anonim_4396 a răspuns (pentru Girly97):

E clar, probabil ii place de tine si se baga in seama deampulea, nu are cu ce sa te abordeze taranul si incearca nesimtiri din astea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Girly97):

Atunci n-ar trebui sa-l intereseze.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil se gandeste ca faci asta si in timpul programului. Dar el de unde stie? Că si el este in timpul orelor de munca.

| Girly97 explică (pentru darrio2007):

Doar in cazul in care nu stiti, la story pe Whatsapp cand va uitati la postarile unei persoane intotdeauna vedeti ora postarii.

| darrio2007 a răspuns (pentru Girly97):

Cazul este că stiu. Si nu trebuie sa il convingi ca nu stai pe internet si fara sa postezi.

| Drimmero a răspuns:

Nu are dreptul sa iti reproseze asa ceva, si-a luat grade si in afara orelor de munca, ori te place si e gelos/posesiv. Cert e ca ar trebui sa ii spui ca el nu are niciun drept asupra ta cand esti in timpul liber, sa iti respecte intimitatea, dar la cat de psihopati sunt unii angajatori s-ar putea sa te ia la ochi daca ii reprosezi asta si e posibil sa te afecteze, nu e problema ca se poate reclama comportamentul abuziv al sefilor.

| Frank51 a răspuns:

De când lumea și căciula.

| LordCristobal a răspuns:

Nu are niciun drept atata timp cat angajatul isi face treaba.In contractul de munca nu scrie ca nu ai voie sa stai pe telefon.
Oricum mare parte din angajatorii au niste fite si figuri pe ei de se cred doctori universitari dar multi au numai aroganta si prostie in capul ala a lor sec.
Ba si pe mine ma enerveaza chestia asta ca de ce stai pe telefon, pai daca ai terminat ce ai avut de facut doar nu o sa stai sa te plictisesti, cu telefonul mai omori din plictiseala.
Oricum logica angajatorului roman e puerila:daca ai terminat ce ai avut de facut tot trebuie sa iti gasesti ceva de facut ca asa trebuie.
Dupa ce ca sunt salarii mici si munca pe rupte mai este si comportamentul arogant al sefilor care face mediul de munca in Romania foarte neplacut.

| helpforyou a răspuns:

Nu o poate face legal. Desigur ca il poate intreba doar din perspectiva de la om la om nu din postura de angajator.

Asta pare hartuire.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Angajatorul are dreptul să întrebe orice și oricănd. Iar angajatul își poate rezerva același drept de-a nu răspunde intrebări.

| Girly97 explică (pentru DeMicUnCălător):

Dar de cand un angajator este interesat de ce face un angajat in afara programului de lucru?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Girly97):

De cănd lumea.
Angajator, Popă sau doar un simplu om. Oamenii dintodeauna și-au bagat nasul unde nu le fierbe oala.
Personal înțeleg curiozitatea și comportamentul inadecvat al acestor oameni. Dar asta nu inseamă că îl hrănesc sau sprijin.
Cănd cineva imi invadează spațiul privat. IL BLOCHEZ, IL IGNOR ȘI NU-I RĂSPUND LA PROVOCĂRI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand toti meltenii s-au facut sefi si sefulici.