| WhatABeautifulDay a întrebat:

De cat timp trebuie sa lucrezi intr-un loc pentru a obtine concediu de maternitate si de crestere a copilului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa lucrezi numai intr-un loc, poti sa lucrezi succesiv in doua sau mai multe locuri.
Pentru concediul de maternitate este necesar un stagiu de cel putin 6 luni din ultimele 12 luni anterioare iar pentru concediul de ingrijire a copilului este necesar un stagiu de cel putin 12 luni din ultimele 24 de luni anterioare nasterii copilului.
Sunt si situatii asimilate pentru cele 2 concedii, prevazute in OUG 158/2005 (pentru concediul de maternitate) si OUG 111/2010 (pentru concediul de ingriire a copilului), ambele cu md. si compl. ulterioare.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stagiul de cotizare se constituie din perioadele pentru care s-a achitat CCIASS (0, 85%) de catre angajator, conform art. 4 si art. 7 din O.U.G. nr. 158/2005 si art. 9 din Ordinul nr. 60/32/2006 modificat si completat de Ordinul nr. 830/175/2007 si de Ordinul nr. 351/130/2011.
Exista posibilitatea utilizarii oricarei luni de stagiu de cotizare, in ultimele 12 luni inaintea lunii de acordare a concediului de maternitate. Stagiul de cotizare necesar pentru obtinerea prestatiei de asigurari sociale pentru maternitate poate fi constituit din oricare dintre luni, in termenul de 12 luni dinaintea lunii de acordare a concediului medical de maternitate, care este inscrisa in certificatul medical emis de medicul abilitat de lege in acest sens.
Deci trebuie sa ai 12 luni.