| LanguageMaster a întrebat:

De câte ori poate instanța de judecată să amâne pronunțarea unei soluții?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In civil nu este prevazut un numar maxim de amanari a pronuntarii iar in penal se prevede ca o singura data.
Codul de procedura civila:
"ART. 396.Amânarea pronunţării
  (1) În cazuri justificate, dacă instanţa nu ia hotărârea de îndată, pronunţarea acesteia poate fi amânată pentru un termen care nu poate depăşi 15 zile.
  (2) În cazul amânării prevăzute la alin. (1), preşedintele, odată cu anunţarea termenului la care a fost amânată pronunţarea, poate stabili că pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
  (3) Dacă pronunţarea a fost amânată, hotărârea nu poate fi pronunţată mai înainte de data fixată în acest scop."
Codul de procedura penala:
"ART. 391.Soluţionarea cauzei
  (1) Deliberarea şi pronunţarea hotărârii se fac în ziua în care au avut loc dezbaterile sau la o dată ulterioară, dar nu mai târziu de 15 zile de la închiderea dezbaterilor.
(2) În situaţii excepţionale, când, raportat la complexitatea cauzei, deliberarea şi pronunţarea nu pot avea loc în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa poate amâna pronunţarea o singură dată pentru cel mult 15 zile.
  (3) Preşedintele completului informează părţile prezente asupra datei la care se va pronunţa hotărârea."

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de litigiu.