| LanguageMaster a întrebat:

De către cine sunt plătite accizele?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu cu ce te ocupi? Doar ntrebari ai? Ce muncesti ce faci care e viata ta? Stai sa ne freci pe noi la cap cu idioțeniile tale?

| aXy99 a răspuns:

Accizele sunt taxe indirecte aplicabile vânzării sau utilizării unor produse precum alcoolul, tutunul și produsele energetice.

Normele UE explică ce produse sunt supuse accizelor și cum trebuie aplicate acestea.

Legislația UE indică, de asemenea, cotele minime ale accizelor care urmează să fie aplicate, deși fiecare țară din UE poate fixa cote mai mari dacă dorește să facă acest lucru. Taxa care urmează să fie plătită se bazează de obicei pe cantitate (kilogram, hectolitru) sau pe gradele de alcool.

De ce trebuie să plătiți accize?
Există o diferență importantă între momentul în care un produs devine accizabil și momentul în care trebuie plătite accizele respective. Majoritatea produselor devin accizabile de îndată ce sunt fabricate sau importate în UE. Plata accizelor poate fi însă suspendată, adică nu trebuie efectuată înainte ca produsul să fie introdus pe piață în vederea consumului.

Dacă produsele accizabile se pierd sau sunt distruse din motive imprevizibile sau din cauza unor dezastre naturale, înainte de a fi introduse pe piață în vederea consumului, nu se plătesc accize.

Cine trebuie să plătească accize?
Depinde cui îi vindeți produsul. Accizele trebuie plătite de:

persoana sau întreprinderea care are rolul de „ antrepozitar autorizat" al spațiului în care sunt fabricate, procesate, depozitate, livrate sau recepționate produsele accizabile
altă persoană – expeditorul, destinatarul, transportatorul, o terță parte care furnizează o garanție de deplasare – care a scos produsele de sub regimul suspensiv de accize
persoana care importă produsele, dacă acestea sunt importate fără a fi plasate sub regimul suspensiv de accize.

| aXy99 a răspuns:

3 secunde mi-a luat. Mai putin decat tie sa pui intrebarea.