| LanguageMaster a întrebat:

De ce a fost depusă moțiune de cenzură împotriva guvernului Ungureanu?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Pentru că trebuia dat jos. Atunci era necesar!
Să-ți explic: guvernul Ungureanu venea după catastrofala guvernare Boc. Guvernare care a însemnat pe scurt: tăieri de pensii și salarii, mărire de TVA, lipsa totală a investițiilor în infrastructură și împrumuturi externe cu care s-au capitalizat băncile străine din România! Toate aceste lucruri au provocat nemulțumirea populației și puternice frământări ale "străzii". Băse a încercat o manevră care părea inteligentă la acel moment: l-a pus pe Boc să demisioneze și l-a numit pe Ungureanu liniștind astfel strada.
Între timp opoziția sa regrupat și a apărut USL = PNL + PSD ( Crin Antonescu + Victor Ponta ). Maestrul Băse a văzut în acel moment o bună oportunitate pentru a menține PDL - ul la putere. Și ce a făcut? A pus pe unii din portocalii să treacă la opoziție, moțiunea a trecut și a devenit premier "pisicul" de Ponta. Băse spera ca noua majoritate USL să se erodeze și în toamnă să revină la putere PDL-ul. Erodare la care trebuia să ajute și suspendarea sa din vara anului 2012 și referendumul pentru demiterea președintelui, referendum pe care nu avea cum să-l piardă!
Totul a mers strună. Dar la alegeri poporul a hotărât altceva și a ieșit USL-ul cu 67% din voturi. Lumea avea proaspete în memorie frauda de la prezidențialele din 2009, tăierile de salarii, pensii din 2010 și dezmățul bugetar din 2010 - 2011!
Nu putem face comparație cu situația de acum. Veorica așa proastă cum e nu s-a atins de salarii și pensii ba dimpotrivă a mărit veniturile românilor. Guvernul Dăncilă a picat pentru ai face pe plac lui Iohannis. Am ajuns rău de tot! România condusă de un neamț și un ungur!
Să fii iubit!
Și să nu uit! Nu știu cum a fost Viorica Dăncilă ca profesoară de Educație Tehnologică, în schimb pot să afirm cu mâna pe inimă în calitate de fost student al lui MRU că e un libidinos și un mare dobitoc!

| AC4S4 a răspuns (pentru gabicoo):

In 2009-2011 era criza si guvernele PDL tot construit mai multe autostrazi decat au reusit guvernele PSD intr-o situatie destul de stabila.

"Lumea avea proaspete în memorie frauda de la prezidențialele din 2009, tăierile de salarii, pensii din 2010 și dezmățul bugetar din 2010 - 2011!" - Exact argumentele PSD-iste. Numesc frauda, dar nu dovedesc. Acuza de taieri de salarii, pensii, dar uita de contextul timpului.

"Veorica așa proastă cum e nu s-a atins de salarii și pensii ba dimpotrivă a mărit veniturile românilor." - Asa crede votantul de rand din fundul satului. Nu va dati seama ca odata cu salariile, cresc si preturile? PSD a dat. A dat pensii, salarii, a dat la primarii (un bec = sute-mii de lei). Priviti lucrurile superficial, va opriti la "A dat". Nu va intrebati si de unde, cu ce efecte.

| gabicoo a răspuns (pentru AC4S4):

1- În 2010 PDL-ul a tăiat salariile și a mărit TVA-ul. În consecință veniturile au scăzut cu 25% și prețurile au crescut. E o chestie de logică elementară. În 2019 salariile au crescut la fel și pensiile. E drept au sporit un pic și prețurile dar creșterea veniturilor populației e net superioară creșterii prețurilor. Lucrez în învățământ și știu ce spun. Plus că în perioada guvernării portocalii deși decontarea navetei profesorilor era prevăzută în Legea educației primarii (indiferent de culoare) au ignorat-o. Abia în timpul guvernării "ciumei" roșii s-a modificat legea și s-au introdus sancțiuni pentru cei care nu o respectă.
2- Zici de context : în Ungaria situația era la fel. Dar ce au făcut ungurii: au capitalizat OTP Bank (CEC-ul lor) iar băncile străine au fost invitate să plece dacă nu le convine și nu au plecat. La noi guvernul Boc s-a împrumutat și a recapitalizat băncile străine. Deci ei deștepți și noi proști. Unde e Ungaria azi și unde suntem noi? Cum au ieșit ei din criză și cum am ieșit noi! Guvernul Boc a îndatorat țara pentru a recapitaliza băncile străine ungurii au capitalizat banca de stat și vezi bine unde e OTP-ul azi cu filiale în toate orașele mari din România, Slovacia, Serbia și chiar și Austria!
3- guvernul Boc nu a construit autostrăzi - a dat în folosință tronsoane de autostradă iar cele mai mari măgării cu banul public au fost făcute tocmai în această perioadă. Un simplu exemplu: în localitatea rurală în care predau eu primarul PDL de atunci ( și PNL de acum ) a construit un simplu veceu la școală cu 3 încăperi: băieți, fete, profesori pe care a dat 3, 7 miliarde de lei vechi - bani cu care făcea veceuri la toate cele 3 școli din comună ( celelalte două nu au nici azi veceuri și nici containere - veceu puse de PSD în alte localități nu a solicitat ), iar bomboana de pe colivă a fost un "frumos" parc făcut pe islaz-ul comunal cu bănci și lampadare printre care se plimbă voios vacile satului.
Asta a fost ciuma portocalie. Comparativ cu ea ciuma roșie mi se pare acceptabilă!
Dar să revin la răspunsul tău cunoști alte motive ale căderii guvernului Ungureanu?