| alexRE a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru indemnizatia de somaj? Am terminat liceul si am depus toate actele la facultatea unde am si intrat, in aceste acte fiind inclusa si diploma de bacalaureat. Poi daca am diploma la facultate pot sa mai fac dosarul de somaj (macar sa iau o parte din banii, ca siasa statul fura destul de la parintii mei) ca am inteles ca imi trebuie actele de studiu + originalul.
A da si am depus dosarul pentru trecere in evidenta la 60 de zile de la absolvire...si mi-au spus sa vin la sfarsitul lui august sa depun dosarul de somaj.

?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca urmezi cursurile unei facultati nu primesti indemnizatie de somaj, conform L.76/2002. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Din pacate pentru tine, nu mai poti beneficia de acel ajutor de somaj caci, fiind admis la o facultate, se aplica prevederea :"nu beneficiază de indemnizaţie de şomaj absolvenţii care la data solicitării dreptului urmează o formă de învăţământ". --- asa ca, nu mai ai nevoie nici de acea diploma de bac si nici de vreun alt act! Daca in cele 60 de zile de gratie, nu iti gaseai un loc de munca, sau nu erai admis la o alta forma de invatamant atunci, puteai sa beneficiezi de acea indemnizatie de somaj. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Daca fiind student,depui dosarul pentru indemnizatia de somaj, faci o infractiune. daca se descopera, parmaia te haleste.rolling on the floor

| blddeea a răspuns:

Pai va fi o mare problema, pentru ca nu prea poti sa iei somaj in timpul studiilor. Daca te-ai inscris la facultate si ti-ai depus si dosarul de somaj este posibil sa te gaseasca in baza de date a universitatilor si cam intri in belea. Asa ca mai bine te hotarasti ce faci ori iei somaj ori te duci la facultate. In cazul in care esti depistat, va trebui sa returnezi banii si sa platesti si o amenda asa ca tot de la parinti vor venii banii. Nu ii saraci si tu.