| Mark2012012 a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru reinnoirea buletinului? Daca si-a schimbat cineva recent buletinul si ma poate ajuta cu o informare recenta ar fi cel mai bine. Ploiesti.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cererea tip pentru eliberarea actului de identitate care se completeaza olograf, cu excepţia rubricii destinate semnăturii;
actul de identitate şi cartea de alegator (dacă este cazul);
certificatul de nastere, original si copie;
documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie; declaraţia de primire în spaţiu a găzduitorului, poate fi dată în faţa lucrătorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, a poliţistului de siguranţă publică sau a notarului public;
chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate ( 7 lei );
documentul cu care se face dovada achitării, în conditiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru (5 ron) sau timbru fiscal de la orice oficiu poştal.
La acestea se adaugă, după caz:

certificatul de căsătorie, în cazul persoanelor căsătorite sau al soţului supravieţuitor, original şi copie;
hotărârea de divorţ definitivă şi irevocabilă, după caz, original şi copie;
certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, după caz, original şi copie;

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_expirare.html

Toate cele bune.