| DonEduardo a întrebat:

De ce Africa e un continent atât de sărac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece colonistii au furat tot aurul si toate resursele. Deoarece este lipsa de educatie si de joburi. Deoarece conditiile nu sunt prea prielnice: 1/3 desert, paduri ecuatoriale, caldura mare, lipsa de apa in centrul continentului. Lipsa de unire, prea multe triburi divizate, prea multe limbi si nu se pot intelege unii pe altii. Religie inapoiata bazata pe jertfe si ritualuri primitive.

Totusi sa nu uitam ca parte din Africa nu e saraca : Africa de Sud, Egipt, Maroc, Kenya, Nigeria sunt destul de dezvoltate. In general se intreapta spre directia bună.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E mai mult ne dezvoltat decât sărac.

| Drimmero a răspuns:

Nu au educatie, majoritatea statelor africane inca sunt cu sute de ani in urma, traiesc in triburi, practic e lumea a 3-a.

Resurse de fapt au destule doar ca sunt gestionate prost, coruptia e mare pe la ei, se bazeaza pe agricultura si pe facutul de plozi. Cel mai dezvoltat stat de la ei e Africa de Sud si probabil tarile din nord din Magreb (Algeria, Maroc, Tunisia, Egipt, etc). Cum zice si @batranulintelept77, au conditii naturale care sunt dezavantajoase, mult desert, jungla, multe limbi, religia care ii trage mult in jos, infrastructura proasta si multe altele, unele state sunt destul de dezvoltate dar tot nu s-ar ridica la nivelul unei tari decente din Europa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Resurse, accesibilitatea, apa, educatie, oameni de culoare...
Vezi si:
https://www.bursa.ro/de-ce-este-saraca-africa-26841931
https://www.youtube.com/watch?v=ASjD_FanSx8&ab_channel=DozaDeIstorie
https://atlas-geografic.net/......de-sarace/

Dar nu este chiar sarac, are si parti "bogate".

| PainTech a răspuns:

1. Nu sunt prea multe resurse
2. Unde sunt resurse, acestea sunt controlate de o minoritate.
3. Infrastructura e foarte proastă sau inexistentă.
3. In timp ce în Europa erau revoluții in cercetare, industrie, armată și așa mai departe pe ăștia din Africa ii durea la bască, aveau alte treburi.
4. Africa a fost controlată de colonialism și sclavie. Mare parte din situația actuală e din cauza marilor puteri europene.

| siriusblack98 a răspuns:

Proasta gestiune, coruptie, putine resurse naturale raportate la suprafata si populatie si alea prost exploatate (ca si la noi cu Rosia Montana), lipsa educatiei la scara larga (tot din proasta gestiune si administrare se trage totusi), nici clima nu-i ajuta foarte mult. Ce mai fac ei niste banuti prin Africa de Sud din vinuri dar in rest agricultura nu este foarte variata.

| Catalin77945 a răspuns:

De fapt teoretic vorbind, nu e sarac, dar din cauza ca mai mult de jumate din Africa e condusa prin dictatura... well intelegi ce spun