| User23434 a întrebat:

De ce ai nevoie pentru permis de arma, în ce consta permisul de arma și în ce circumstanțe poți purta și folosi arma?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O armă de foc letală poți purta asupra ta cu permis. Mai poate fi armă de vânătoare sau de panoplie, de colecție.
Permisul este o modalitate legală de a achiziționa, deține și purta o armă de foc. O poți folosi doar în scop de apărare iar modalitatea de a o purta, folosi este foarte strictă și reglementată de lege, nu cum ți se pare ție că ai avea voie. Un caz din presă este al aviatorului Iovan, care a surprins la el în locuință, în curte un infractor spărgător și l-a împușcat cu arma lui de vânătoare din apartament. Găsești povestea pe net.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de permis de portarma pentru ca asa prevede legislatia din Romania, pentru anumite categorii de arme letale, altfel fapta ar constitui infractiune.
Pentru detalii citeste L.295/2004, privind regimul armelor şi muniţiilor, republicată în 2014, cu md. si compl. ulterioare, in special prevederile privind armele letale si anexa la aceasta lege.

| Wr3nch a răspuns:

1. Pentru ca toata lumea ar umbla cu pistoale si ar fi mai rau ca in vestul salbatic. Te lasa sa porti un anume tip de arma (nu iei un permis si poti faci un arsenal). Din cate stiu la noi nu o poti purta la tine, cel mult o tii in casa si o folosesti daca intra un hot peste tine.
https://b.politiaromana.ro/......i-neletale

| RoCkKiD a răspuns:

Ce ai nevoie:
https://b.politiaromana.ro/......i-neletale

Nu o sa ai acces la arme letale ca civil (daca la asta te gandeai), doar arme neletale si le poti folosi doar in cazuri de auto aparare.