| anaely a întrebat:

De ce am nevoie ca sa schimb o firma de transport. Spre exemplu firma care circula la noi pe ruta nu indeplineste toate conditiile in sensul ca intr-un microbuz de 18 persoane noi suntem aproape 50 si vrem sa schimbam aceasta firma de ce am nevoie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai o persoana sau chiar mai multe nu pot schimba firma de transport care circula pe un anumit traseu, aceasta avand o autorizatie de traseu.
Ce poti face tu, impreuna si cu altii, este sa solicitati firmei schimbarea microbuzului cu un autobus sau introducerea a doua microbuse. De asemenea puteti reclama, dupa caz, Consiliului local, daca ruta este numai locala, Consiliului Judetean, daca ruta este numai in judet sau Autoritatii Rutiere Romane, daca este interjudeteana.

| anaely explică:

Printr-o petitie nu se poate?