| anonim_4396 a întrebat:

De ce am nevoie pentru achiziționarea unui pistol airsoft? Este nevoie de întocmit documente, aprobări, expertize psihologie ca la arma de foc? As vrea să îmi cumpăr un pistol airsoft pentru că eu circul mult cu bicicleta și nu odată, fără să îmi dau seama, am intrat prin comune/sate populate de țigani. De mine nu s-a legat nimeni, însă nu se știe niciodată peste ce nebuni dau și vreau sa am și eu ceva de apărare. Spray cu piper mi se pare cam mic pentru a face față unei șatre de tigani.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Un electrosoc e solutia, iti spun eu.

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pare logic.
Sunt legale, din cate stiu, dar trebuie sa dai CNP-ul la cumpararea acesteia insa nu am inteles de ce, probabil sa o treaca pe numele tau.
Insa din punct de vedere legal, in situatia prezentata mai sus, te faci agresor si nu victima si vei raspunde in fata legii daca tiganii vor depune plangere si fi sigur ca vor spune ca n-au facut, ca tu i-ai asaltat.
Poti insa tine un spray lacrimogen, sau un aparat cu electrosocuri, sunt cele mai sigure si care n-ar trebui sa te bage la mititica pentru ca niste jigodii s-au decis "sa se imprieteneasca" cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Am înțeles! Între timp am citit ceva articole pe internet și numai pistoalele cu bile din plastic nu necesita permis de port armă. Pentru pistoale cu bilele din cauciuc sau metal necesita port armă, însă e diferit față de armele de foc. Adică se solicită mai puține documente față de armele de foc. În fine, ai și tu dreptate. Țiganul tot țigan rămâne și el niciodată nu greșește. Ei mereu sunt victime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

E și mai ieftin, nu îți creează nici probleme în caz de eveniment ( cum ai spus și tu) și nu necesită documente cum se cere la airsoft. Un pistol airsoft costă 600 lei. Plus testul psihologic, plus ce se mai cere... Ajung lejer la 1000 lei. Ca sa ce? Din victima sa ajung agresor? Te mai gândești și la asta. Doamne Ferește! Normal, ca țiganii fiind mulți și uniți declară toți același lucru, iar apoi sa dovedesc contrariul ( dacă pot). Și ghici cine plătește daune sau mai rău... Ghici cine ajunge la pușcărie? Pe asta chiar nu am gândit-o înainte sa creez postarea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca si altii si tu faci confuzie intre armele cu aer comprimat si replicile de arme tip airsoft. Tu vrei o arma cu aer comprimat si acestea necesita autorizarea organului de politie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu-ti trebuie nimic.
Eu am o colectie intreaga de arme airsoft - le folosesc cand ma joc cu niste colegi prin padure.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Depinde la care airsoft te referi. Eu am vrut sa iau airsoft cu bile din metal sau cauciuc care în caz de probleme sa lase rani grave pe corp. Nu airsoft cu bile din plastic care probabil aduci tu în subiect. Pentru airsoft cu bile din plastic logic ca nu ai nevoie de permis port armă. Când pentru cele cu bila cauciuc sau metal se cere permis port armă. Și nu cred ca tu sa te joci cu un pistol care trage cu bile din metal.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e "logic" de ce ai mai pus intrebarea?
Airsoft se refera strict la bile din plastic/cauciuc (adica la bile care nu sunt din metal), cele cu munitie din metal numindu-se BB-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

La ce gândire ai presupun ca te împuști noaptea cu prietenii extratereștrii prin pădurea Hoia Baciu. Sigur nu te-au răpit și făcut ceva experiente pe tine? Sau acum scrii dintr-o alta galaxie?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba fix prin Hoia Baciu ma impusc cu prietenii, ca stau in Cluj, dar altceva in afara de copaci, n-am vazut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iți zic să-ti iei un penis, il bagi in gura si aia e rolling on the floor