Întrebare recomandată | Loly a întrebat:

De ce am nevoie pentru obtinerea vizei pentru o vacanta in Statele Unite? Si cum se procedeaza cand merg la Ambasada?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Completezi formularul DS-160
platesti taxa pentru visa

pe baza celor doua iti programezi un interviu la ambasada unde vei fi amprentat si vei sustine un interviu cu un consul care va decide daca iti da sau nu viza

| Loly explică (pentru suntserios):

Si daca nu imi da viza, banii mi se vor returna? In ce consta interviul?

| suntserios a răspuns (pentru Loly):

Nu ti se returneaza nimic...

ti se pun diverse intrebari legat de clatorie, de ocupatie, cu cine calatoresti, unde, cat samd

3 răspunsuri:
| AlexandrulS a răspuns:

Exact ca la un interviu de angajare este. Iti pune cateva intrebari iar pe baza raspunsurilor ei iti vor da viza sau nu.inainte era mai greu sa iei chiar si viza de 3 luni dar acum cred ca este mult mai usor. Ai mai multe sanse sa primesti viza daca ai ceva pe numele tau adica o masina, o casa, teren etc, asa ei au certitudinea ca nu te duci si ramai acolo dupa expirarea vizei.