| troleibuz a întrebat:

De ce are toata lumea o problema cu tiganii?

49 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu am o problemă cu toți țiganii. Am cu două țigănci care mi-au furat um mobil din buzunar prin hipnoză și înșelăciune.

| doctorandus a răspuns:

N-am o problema cu ei. In realitate n-am mai vazut romi de ani de zile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu am o problema cu tiganii in mod deosebit, am cu toti cei care consuma ajutoare sociale sau fura, din lene si prostie.
Nu sunt doar tigani acolo, sunt si destui "romani".
Nu as stropi cu apa romanii de acolo, inainte de... Rezolvare.

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu? Munca fortata, sa faca si ei ceva productiv in viata asta.
+ confiscarea IMEDIATA a palatelor si aurului, ca au o gramada.

| RKBlue a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu stii ce inseamna tabere de concentrare, da?
Suntem OAMENI, in secolul XXI.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar de ce ei si nu tu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RKBlue):

Stiu foarte bine, strabunicul meu a fost in legiune, a vrut sa se inroleze si in SS dar era prea tarziu, ca deja si-o luasera in gura la Stalingrad.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu refuzi sa te uiti la clipuri cu proasta de Dancila spunand ca e manipulare (cand EA SINGURA vorbeste, nu e un articol scris de altcineva), si vrei sa mai comentezi?
Asa ca normal ca sustii niste gunoaie.

p.s.: cum era cu "pana in vara neamtul e PA"? Sau "Dancila, proasta planetei, presedinte"?

MARS, psd-ist imputit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da zi frate, de ce ei si nu tu?
Mai ai un cont jicacontra?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce, si ala te-a injurat ca ai votat-o pe proasta aia? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am inteles si tu esti vandut lui putin

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa spui lui Trump, ca eu sunt fan vest si UEwinking
Javrele din psd sunt cu estul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Urmezi tot ce zice putin bolsevicule

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, ca 95 % din ei sunt infecti la caracter, fura, obraznici, nu muncesc, nu invata, sunt violenti.
Dar evident ca nu toti, nu putem zice 100 %, sunt si rromi okey, insa mai putinei.
Si la faza "aa nici romanii nu-s mai breji", este corect, dar nu de romani era vorba aici, ci de rromi si atat. Si oricum romanii nu-s chiar asa din cale afara ca aia. Sunt si din aia dar raportat la populatie, procent f mic, spre deosebire de rromi unde majoritatea sunt foarte rai ca procent din rromi.

| LoveSleep a răspuns:

Nu stiu, nici eu nu inteleg. Mi se par foarte aiurea oamenii care spun că tiganii ar trebui sa moara, ca traiesc degeaba, ca ne fac tara de ras, ca ne trag economia în jos, că ne împut spațiul respirabil, că votează pentru ajutor social și pentru ulei, că fură și așa mai departe. E foarte urât din partea unor oamenii să vorbească așa despre țigani.

Eu consider că sunt oameni buni care încearcă să trăiască în armonie cu noi, iar dacă le dăm și posibilitatea, ne vor arata ca vor sa și muncească. Spre exemplu, comand des prin foodpanda și pana acum s-a nimerit sa îmi aduca comanda 3 țigani, printre romanii obișnuiti. Mi se pare aiurea să-i judecam doar pentru ca 3 din 3 au incercat sa ma faca sa platesc comanda chiar daca am platit-o cu cardul de fiecare dată. Nu e corect față de ei.

| gabicoo a răspuns:

Nu avem nici o problemă cu minoritarii rromi!
Ei au o problemă cu bunurile și portofelele noastre!

| Alverto a răspuns (pentru gabicoo):

Românii nu fură sau nu am înțeles eu bine?

| Dismally a răspuns:

Din cauza comportamentului lor.

| Ineys a răspuns:

Nu e vorba de tigani. E vorba de persoanele care au probleme comportamentale sau cu legea. Eu am probleme cu oricine face parte din categoria despre care am mentionat, indiferent de nationalitatea sa.
Cei care au ceva cu tiganii doar pentru ca sunt tigani si se iau de persoanele care-si vad de treaba... ei bine, problema e la ei si intra tot in categoria de care vorbeam.

In primul rand nici macar nu poti sa deosebesti un tigan de un roman daca-i pui unul langa altul si te uiti la ei. Nu sunt toti negri, cu mustata si cu fuste lungi stai calm. Pepe e tigan, Marcel Pavel e tigan, etc etc.

| Justme79 a răspuns (pentru Ineys):

Jean Constantin, Ștefan Bănică junior, Andra și mulți alții hai să fim serioși nu poți judeca o carte după coperta sunt Țiganii cu educație și Țiganii care nu au așa ceva pentru că nu au vrut șamd!

| Apokales a răspuns:

N-avem o problema cu tiganii, in gura sa-i...

| gabicoo a răspuns (pentru Apokales):

... dau cu bâta de baseball!
Asta ai vrut să zici! Nu?
hee hee

| Dalmore a răspuns:

Numai tu, Codruț ăsta de mai sus și JicăContra ar putea pune botul la vrăjeala lui rolling on the floor. Geniile TPU. Și dacă era cum zici tu, comentariul ăla tot e exagerat, ai 12 ani cumva? Cred că nici la vârsta aia nu făceam așa când auzeam o părere diferită de a mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dalmore):

Oricum i-am dat ignore dupa mesajul ala.
Dar in Noiembrie nu era vrajeala, facea o gramada de spam s-o voteze oamenii pe Dancila, chiar o sustinea.

Nu e chiar exagerat, pe 10 august am fost in strada, ca sa intelegi de ce urasc psd-ul asa de mult.

Lucrez in IT si am votat PNL chiar daca se tot laudau ca o sa ne impoziteze... cam atat de mult ii urasc pe astia din psd.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosmin86):

Trebuia sa votezi USR, lol. In alta ordine de idei, la cum da DB cu mucii in fasole in ultima vreme si la cit de praf sunt peneleii per total... noi cu cine mama dracului mai votam, ha?

| Dalmore a răspuns (pentru Dalmore):

Și Hecate rolling on the floor*

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Nu toata lumea are o problema cu ei.
De exemplu eu nu am.
Americanii nu au.Chinezii,coreenii,japonezi,...nici ei.

| troleibuz explică (pentru RKBlue):

Americanii sunt cei mai rasisti.

| gabicoo a răspuns (pentru RKBlue):

În China, Coreea, Japonia e normal să nu fie probleme cu ei din simplul motiv că pe acolo nu au ajuns! Încă!
În SUA și Canada au ajuns și sunt probleme: cerșetorie, furturi, trafic de persoane, etc! De "Rechinu" cel care face trafic de persoane la granița dintre Mexic și SUA nu ai auzit?

| RKBlue a răspuns (pentru troleibuz):

Se pare ca nu ai fost prin Franta.
Sau India.
Sau alte zeci de tari?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Americanii, Chinezii nu au populatie de rromi. Numai in europa centrala-si de est traiesc rromi (daca e sa excludem pe astia plecati recent in vest) Rromi ca origine sunt "refugiati" din india de nord estimativ de pe vremea Mongoliilor.
In perioada respectiva nu era ceva iesit din comun, masele de oameni migrau, dar rromi au devenit "proscrisi/ paria " datorita modului lor de viata de cortorari si a culorii inchise de piele. Au fost persecutati din cele mai vechi timpuri in toata europa. Atat de fascisti cat si de comunisti.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu.
Intrebarea este:" De ce are toata lumea o problema cu tiganii?"
Eu am raspuns ca nu toata lumea are treaba cu rromii.
Unii pentru ca nu au intalnit rromi si altii pentru ca nu sunt rasisti.
Stiu ca au fost persecutati, nici macar nu am scris ceva care ar zice ca nu sunt.
Nu am zis ca rasismul impotriva lor nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Din cauza ca era o "normallitate" dintodeaua, iar gandirea nu s-a schimbat prea mult.

Dar in ziua de azi, in Romania nu se prea mai face discriminare decat asa cand zici ca injuratura nu ca ceva real.

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru RKBlue):

Care este cea mai ieftină tipografie din România, care să tipărească cărți de o calitate fizică bună și să aibă și comandă online? Fundă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toata lumea are o problema cu ei. Rasismul la noi e buba veche. De rasisti ce sunt, de-aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am avut nici o problema nu sunt rasista. Dar sunt o persoana linistita stau la locul meu frumos, nu ma bag oriunde si nu fac orice. Iar tiganiilor nu le convine asta, ei sunt persoane opuse, ei se baga sa conduca sa controleze sa faca scandal, sa se comporte urat sa fie vulgari, supremi. Si de obicei se leaga de mine, si acum ca ma stie, se vorbesc tntre ei si de fiecare data cand ma vede incepe cu comportamentu lor, asa in absurd, fara sa le fac nimic, sunt "deranjati" de faptul ca eu pur si simplu "ma aflu acolo". Si incep sa joace tot felul de jocuri (sa interpreteze rolul altcuiva care cunosc si eu si ei, sa faca misto de mine chiar nu stiu de ce), sa faca glume, sa ameninte sa se ia de mine, sa se bage in treburile mele.Se leaga, vorbeste aiurea, se plange aiurea de lucruri prostesti care si le imagineaza si nu se intampla cu adevarat. (asa vad eu lucrurile, nu am nici o treaba cu ei, si ei se baga sa zica ca ei n-au cu mine, ca le fac eu). Si sa nu omit, ca urla, insulta, se amuza foarte repede, si baga spaima in om pentru propria distractie.
Sincer chiar nu stiu, care e "faza" cu ei de fapt.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te poti muta de acolo? Cat mai departe!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sophieka):

Nici nu mai stiu ce scriu la suparare. Daca ma puteam muta cum imi doream de la 18, nu ajungeam sa scriu pe internet la varsta asta. Dar recunosc si eu ca poate nu-i cum mi se pare mie si interpretez eu gresit ceva, de obicei povestesc exact cum este, incerc sa nu bag cuvinte de la mine si omit sa mentionez ce nu inteleg. Am incercat sa-mi fac drum sa plec altundeva dar spre ghinionul meu am avut de repetat aceleasi experiente urate.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

De obicei la suparare/ nervi spunem lucrurile pe fata.
Cauta in interiorul tau / in setarea gandurilor tale sa vezi de ce atragi incontinuare astfel de medii cu astfel de anturaje?
Nu merita sa ramai unde nu te simti bine, mai cauta sa te muti incontinuare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sophieka):

Cand aveam varsta, eram in cercu lor nevrand neintelegand ce se intampla, acum sunt dezamagita si nemultumita de cum a trecut varsta. Deci nu vreau sa vorbesc sau sa fac absolut nimic in momentul asta, am un moment de liniste acum si chiar imi pare rau ca am trecut prin asa ceva, dar asta a fost viata pentru mine si nu conteaza, iar ceea ce sunt e nimicul asta si ma enerveaza in halul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hăhăhăhăhă, ce aveți mă cu Dr. House?

| EntertainYou a răspuns:

Cred ca de regula nu e vorba de a avea o problema cu o etnie sau nationalitate per se, ci cu modul in care se comporta majoritatea lor.
Uite, numele tau fiind sugestiv, cum ti se par tiganii in transport public? Sunt ok majoritatea lor sau cauta balamuc?
Daca ar fi civilizati n-ar zice nimeni o soapta despre ei. Dar cum ar mai fi ei tigani? big grin
Aia cuminti/potoliti sunt exceptii de la regula mai mult decat media. Asta e frustrant. Dar, bine, vorbesc de tiganii aia mai saraci/cersetori/furaciosi, nu de cei deja integrati binisor in societate.
Asa, n-as avea nimic impotriva, Doamne fereste. Nu sunt genul care n-as cumpara flori de la o tiganca pentru ca e tiganca. Asta e deja alt nivel de discriminare/rasism/xenofobie.

| Unsfatbun a răspuns:

Off... asta este o intrebare ce apasă greu pe umerii multora dintre noi.
Personal, am pățit-o cu țiganii (nu rromi, cum ii alintă dex-ul).
Dupa un an si jumatate de munca sadică in străinătate, tatăl meu m-a chemat acasă că este f bolnav si trebuie să mă ocup de el... (nu intru prea mult in detalii)
Aveam asupra mea o sumă destul de importanta de bănuți. Atlassib-ul fundului a oprit in niște boscheți, la 4 dimineața sa mergem la baie, desi parcarea era aproape goala.
6 țigani, 2 dintre ei cu răngi, iar alți 2 cu niste baionete, au venit și mi-au luat tot ce aveam asupra mea.
" Scoate tot, dă-te-n..." și m-au lăsat Lefter!
Gandurile s-au maturizat in timp si am realizat de fapt ca au fost mână in mână cu șoferii de pe autocar.
In schimb, aici unde sunt, am intalnit niste țigani foarte de treabă, oameni de toată isprava. Mai rar vezi asa ceva!
Nu poti generaliza. Cei mai periculosi sunt astia cu mustati si cu batozele alea cu fuste. Iar daca poti evita conflicte cu ei, mai bine!

| Sophieka a răspuns (pentru Unsfatbun):

Imi pare tare rau de experienta ta!
Sper ca ati trecut cu bine peste aceste greutati si tu dar si tatal tau.

| Drkurt01 a răspuns:

Din cauza inculturii care caracterizeaza Romania.
E un discurs prea amplu cel cu tiganii.
Nu sunt inca introdusi in societate si nu vor fi pentru mult timp de acum in colo pentru ca nimeni nu ii intelege.
E aceeasi problema pe care o au in America cu negrii.
Romanii (si nu numai) o au cu tiganii, iar tiganii o au cu ei. Americanii o au cu negrii, iar negrii o au cu ei.
Va fi o lupta care nu se va termina niciodata.
Numai o politica facuta special pentru a ii ajuta sa se adapteze va putea schimba ceva, dar chiar si atunci vor fi oameni idioti care se vor comporta deplorabil cu ei.
Negrii au reusit sa-si castige libertatea pana la urma, dar rasismul nu a fost si nu o sa fie niciodata inlaturat.

| Gabigabyi a răspuns:

Pentru ca fura si nu sunt politicosi

| Evaluator a răspuns:

Ei au probleme cu restul lumii.

| LoganLife a răspuns:

Mi-au furat bicicleta si erau e mana cu politia asa ca nu am mai recuperat-o niciodata, o aveam de o luna...si da era legata au taiat lantul. DAR sunt prieten si cunosc s romi care sunt oameni seriosi, deschisi la minte si corecti in viata. TOT RESPECT-UL pentru romii care sunt oameni seriosi!