| AlexDorinel a întrebat:

De ce bătrânii la politica sunt de stânga (adica vor dezvoltare economica, etc.) Iar tinerii sunt de dreapta (conservatori,nationalisti), cum vine asta? Nu ar trebui invers?

Adica bătrânii voteaza cu psd ca mărește salarii și pensii și dezvolta tara, iar tinerii votează cu partidele de dreapta.

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dorinele, lasa politica ca nu intelegi nimic!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Batranii nostri au trait in comunism. Se sperie de democratie, nu stiu sa supravietuiasca in ea. Nu stiu ce e ala antreprenoriat. Vor un sistem care sa ii duca undeva, altfel sunt dezorientati.
Tinerii iau modelul occidental, vor sa le fie rasplatita munca individuala, nu sa simuleze munca pentru niste conditii de baza, cum se intampla in comunism/politica de stanga.
Plus ca la noi in tara, PSD-ul era sau este plin de capuse care au trait bine in comunism, luand parte la partidul comunist, iar acum urmaresc fix aceeasi treaba: sa suga bani din buget.
Partidele de dreapta sunt ceva mai slabe dpdv al mafiei, si desfiinteaza relatiile burtosilor care spuneam ca sug bani de la buget de pe vremea lui nea Nicu. De aia ii votam.
Nici nu mai conteaza ce promit, ce politica sustin, e vorba doar de influente.
Iohannis de exemplu nu a fost votat pentru ca e extraordinar. A fost raul mai mic, e un presedinte aproape decent, fata de Veorica sau Monta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Tinerii iau modelul occidental, vor sa le fie rasplatita munca individuala, nu sa simuleze munca pentru niste conditii de baza, cum se intampla in comunism/politica de stanga." De aia e halul ala de concurenta la politie si jandarmi...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai uitat si MApN.
Dar nu sunt majoritari. Iar aia sunt oportunisti, mai mult decat "adepti ai politicii de stanga".
Avem si multi tineri cu idei de afaceri, care au nevoie de un mediu mai primitor. Momentan statul nu sprijina afacerile private deloc, chiar le omoara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eh, la MApN cred ca sunt mai multi care au parintii militari si e totusi inca o traditie de familie si/sau pur si simplu sunt ei patrioti sau naivi, asa. Eventual vor sa faca altceva in viitor si armata e un pas necesar. Legat de cum nu sprijina statul afacerile private, don't tell me...

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca tinerii sunt mai fraieri si nu cunosc doctrinele, batranii le cunosc.
Batranii stiu ca mereu stanga face ceva pentru omul de rand, iar dreapta nu face, face doar pentru bogati.

Ptr ca daca intrebi ce concret a facut dreapta pentru om, ai sa vezi ca nimic.
In schimb stanga a mai facut ceva.
Tinerii spera prostesc ca dreapta sa le faca bine, chestie absurda.

| GabiDumitrescu a răspuns:

PUNE MINA SI CITESTE IN MM DE TREABA! Daca cineva mareste fara sustinere salarii aia e dezvoltare la tine? Baaaa, esti cu capul? De fapt stim asta, dar totusi poate incepi si tu sa gindesti ca la 14 ani macar, ca acum tot te invirti in cerc cu rationamente de gradinita.

| Catrice a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Trist e ca are 16, nu 14... și mai aproape de varsta de votarehee hee

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Da, da, stiam.

| RoCkKiD a răspuns:

Si stânga si drepta vor dezvoltare economica, diferențele apar când te uiți la vum cred fiecare ca e mai eficient sa realizezi dezvoltarea aia si ambele s-au dovedit eficiente pentru bunăstarea oamenilor. Drepta economica e varianta americana in care statul intervine cât mai puțin in economie iar stânga ar fi modelul european in care statul controlează destul de strict economia dar oferă mai mult suport cetățenilor.

La noi e alta poveste, nu prea avem partide cu principii politice care sa rămână pe traiectoria declarata. Ieri, partidul de la guvernare, care e de drepta, a susținut plafonarea prețului la energie.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu prea câștigă.

| RoCkKiD a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu știu de ce ai impresia ca suna mai bine daca spui ca și-au încălcat principiile de gura opoziției?

| Lukasssz a răspuns:

Psd ciuma rosie laughing

| Werrich a răspuns:

Tinerii nu sunt conservatori, cei mai multi sunt cu USR, partid progresist, LGBT-ist si globalist.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cu ce e haur mai presus ca usr/plus din orice punct de vedere, ia zi!

| chuckmanson a răspuns (pentru AlexDorinel):

Acum îți place hauru? Parcă îi numeai un partid de ciudați? Dorinele o mai ții mult cu doublethink-ul?rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Tu stii care e diferenta intre stanga politica si dreapta politica ca si concept?
Dar ca aplicare in politica romaneasca?

| tudorvolcano a răspuns:

Bătrânii vor cu orice preț pensii mai mari, chiar dacă înseamnă că restul nu mai au cu ce să-și mai crească copiii.

Bătrânii noștri au trăit într-o societate profund bazată în jurul familiei, contează ca ei și familia lor să o ducă bine, restul puțin le pasă.

Deci, dacă PSD le dă pensie mare, vor vota PSD, chiar dacă restul vor trebui să fie taxați 90%, iar cu banii care îi iau în plus, cred că își vor ajuta copiii.

Tinerii votează cu dreapta pe simplul motiv că, spre deosebire de PSD, nu fac aceleași promisiuni electorale, iar partidele de dreapta nu au încercat încă să scoată din pușcărie pe politicienii care au făcut deturnări de fonduri, trafic de influență care au dat și au luat mită, care au făcut evaziune fiscală, contracte frauduloase etc.

PSD e în mod tradițional partidul: furați la liber, că vă scăpăm noi de dosare penale dacă sunteți de-ai noștri, iar partidele de dreapta: furați mai pe ascuns, că dacă sunteți prinși, trebuie să ne descotorosim de voi, să nu stricăm imaginea partidului.
În rest, nu mare diferență. În ambele părți sunt oameni competenți și incompetenți, oameni fără dosare penale și oameni corupți, traseiști și loialiști etc.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

Măsură politică, să nu începe să facă pensionarii proteste, că se scumpește gazul.
Cred că mizează pe faptul că dacă evită protestele PSD, pot păstra liniștiți guvernarea și locurile în parlament la următoarele alegeri.

| PogChamp a răspuns:

Batranii voteaza cu psd ca o viata intreaga i-a dresat ceausescu sa voteze cu aia care le dau mocangeala.
tinerii sunt plecati, nu le pasa nimanui de niste mucosi ce trag pe nas propaganda globalista si sunt dresati de silicon valley.
In general, batranii ar trebui sa fie de dreapta pentru ca vor sa-si protejeze averea cumulata de-a lungul anilor si tinerii de stanga pentru ca ei nu au avere. In cazul romaniei, batranii au doar resturi de la partidu comunist si tinerii trebuie sa munceasca ca sclavii, peste 70% din salariu lor fiind "recuperat" de stat prin diverse taxe si impozite.
La finalul zilei, suntem un popor de sclavi cu mentalitate de sclavi, motiv pentru care avem asa multi bugetari.

Răspuns utilizator avertizat
| PogChamp a răspuns (pentru AlexDorinel):

Redresezi tara in hazna, ca un stangoid adevarat.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Pentru ca PSD doar promite. Nu mai ții minte ordonanța 13? ‘)))

Dar ca idee eu țin cu dreapta și bunicii mei la fel. Deci cred ca depinde de la om la om. PSD ul își are susținătorii in general in mediul rural, unde oamenii sunt mult mai usor de influențat, din pacate.