| LanguageMaster a întrebat:

De ce comuniștii nu foloseau pedepse corporale împotriva infractorilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu le foloseau doar in teorie, in practica s-au folosit multe cruzimi, mai ales in perioada de inceput dupa luarea puterii si pana prin 1965. Si dupa aceea au mai fost pedepse corporale dar mult mai putine.

| JicaContra a răspuns (pentru Ioandelasal):

Foarte rar spun asta, la un raspuns de al tau, pentru ca aproape intotdeauna esti documentat foarte bine, dar de data asta raspunsul este numai partial corect

raspunsul corect este ca numaistiucine a reusit sa faca TOATE tarile din spatele cortinei de fier sa semneze declaratia drepturilor omului, nu mai stiu nici cine, cand, si cum, dar tin minte ca am vazut intr-un documentar, si faptul ca atunci cand le-au pus-o in fata, s-au uitat chioras ca nu le spunea nimic si nici nu credeau ca se poate sa ii loveasca, dar dupa aia s-a regretat serios ca au semnato

asa ca pe fata NU puteau sa puna nici un fel de chestie oficiala relativ la pedepse corporale, asa cum sunt in unele tari si in ziua de azi (majoritate islamice) unde exista functie oficiala de bataus cu nuiaua (sau ceva de genul asta), insa pe la spate asa e, s-a abuzat in draci, fata de oricine intra pe mana militiei, insa mai ales fata de indezirabilii politici, care au fost torturati chiar continuu in inchisori, chiar la modul extrem de sadic, ca omul murea, si il duceau la infirmerie, unde il resuscitau ca sa il tortureze in continuare

si ca sa te conving definitiv, TOTUSI ideea de:
"nu-i batuta ca la noi"
apartine militiei cu mult inainte de caderea comuismului

| Ioandelasal a răspuns (pentru JicaContra):

Nu stiu ce-ai inteles din documentar dar Declaratia universala a drepturilor omului, adoptata de ONU in 1948, este doar o declaratie ce contine recomandari, nu este un tratat ce ar fi obligatoriu. De altfel Romania a intrat in ONU abia in 1955.
Pentru informarea ta corecta uita-te aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Drepturile_omului_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
La sfarsitul articolului vei vedea tratatele privind drepturile omului pe care Romania le-a semnat si ratificat si anii in care a facut-o. Abia acestea sunt obligatorii pentru Romania.

| JicaContra a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mda, presupun ca nu am inteles bine sad

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa vezi in Germania ce pedepse aplicau aia, cred ca de acolo a inceput sado masochismul

| darrio2007 a răspuns:

Hă, hă, esti mic.
Ii bateau de-i rupeau.
Sau pui intrebari tampite.

| sierra1 a răspuns:

"| darrio2007 : ...Sau pui intrebari tampite."

like!

(așa-s 99% da' nu pot zice direct, că-s "ignored")

| Celcestietot a răspuns:

Martirii din inchisorile comuniste nu iti spun ceva?

| gabicoo a răspuns:

Un banc de pe vremea lor!
"Întrebare la Radio Erevan
-De ce Miliția e inima țării noastre socialiste?
-Pentru că bate, bate, bate și iar bate!"

Tu faci confuzie cu echipa Dinamo București din zilele noastre. E iubită de toată lumea pentru că nu bate pe nimeni happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmeaza sa ne intrebi acum de ce nu se mai folosesc, nu?

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Eu zic ca glumesti, torturile folosite de ei sunt legendare!
Citeste Jurnalul Fericirii de N. Steinhardt si ai sa vezi acolo ce nenorociri se intamplau in inchisori.

| VasileCristea a răspuns:

Foloseau la greu pedepse corporale.