| ancutzyka a întrebat:

De ce credeti ca este nevoie ca oamenii sa poarte tot timpul asupra lor buletinul de identitate? Si o alta intrebare:Cine are dreptul si in ce circumstante poate sa retina actele de identitate?/Fundakiss

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru identificare.
Numai organele de poliție pentru verificare, cercetare, etc.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa fie identificati de politie si cand merg la o banca sau la un birou unde are nevoie de actul de identitate ori examen de conducere si asa mai departe. Doar organele MAI il pot retine (politia comunitara, jandarmeria).

| Remus13 a răspuns:

Nu toti oameni merg cu actul de identitate la ei. De obicei ei merg cu actul de identitate la ei cand vor sa plateasca ceva la banca, sa ridice ceva de la un magazin.
Politistii au tot dreptul sa iti ia actul de identitate daca ai incalcat legea ex: ai batut pe cineva, violuri, ai bagat pe cienva in coma etc.