| LanguageMaster a întrebat:

De ce cu ocazia Sărbătorilor anumiți pușcăriași sunt eliberați pentru a petrece împreună cu familiile?
Totuși judecătorilor nu le este frică că scapă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o recompensa prevazuta de L.254/2013 si nu judecatorul acorda aceasta recompensa ci conducerea penitenciarului si nu se acorda oricui, sunt mai multe conditii care trebuie indeplinite.
Daca nu se intoarce la timp fapta constituie infractiunea de evadare si se mai adauga la pedeapsa, pedeapsa fiind de la 6 luni la 3 ani.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se duc judecătorii cu ei acasa sa fie siguri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să zicem că mai ai 6 luni până la eliberare. Dacă evadezi primești încă 5 ani. Nu merită să evadezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa scape sa iti dea tie 2 capace sa nu mai pui intrebari din astea