Întrebare recomandată | Coloringthevoid a întrebat:

De ce documente am nevoie ca sa iau avionul spre Anglia la 17 ani?

Răspuns Câştigător
| JackFrost22 a răspuns:

Pasaport/buletin, de viza nu sunt sigur va trebui sa te interesezi adica de cand Anglia nu mai este in UE cred ca ai nevoie si de viza, imputernicire notariala facuta in prezenta ambilor parinti adica amandoi parintii sau tutorele legal merge la notar si depune buletinul, plateste cam 30 de lei si primeste un act si duplicatul acestuia cu care tu ca minor poti iesi din tara -tin sa mentione ca pe acea imputernicire trebuie scris si numele adultului cu care iesi din tara de exemplu daca mergi in excursie cu clasa trebuie sa prezinti buletinul profesorului de care depinzi in respectiva excursie. Daca iesi cu parintii nu ai nevoie de aceasta imputernicire notariala.ai nevoie si de un card de sanatate sau de o edeverinta medicala in cazul in care ai nevoie de servicii medicale. sper ca te am ajutat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate si, daca nu mergi cu ambii parinti, ai nevoie de declaratia notariala a ambilor sau a unuia singur (daca mergi cu celalalt parinte), prin care isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica un insotitor major. Insotitor major poate fi si personalul de bord de pe avion, fiecare companie aviatica are acest serviciu, doar ca la unele este cu plata.
P.S. Utilizatorul care a dat primul raspuns nu stie ca Marea Britanie n-a iesit inca din UE, asa ca totul este ca mai inainte.