| Eu1233 a întrebat:

De ce dovezi ai nevoie pentru pedeapsa "act sexual cu un minor", mai ales dacă fata era virgină înainte.
Care sunt pașii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de probe care sa dovedeasca faptele. In ex. tau este nevoie de un act medico-legal, care sa dovedeasca deflorarea si actul sexual si apoi orice proba legala: martori, video, foto, recunoasterea invinuitului.
Victima merge la medicul legist care va face constatarea si apoi va depune plangerea penala la politie sau Parchetul de pe langa judecatorie, insotita fiind si de un parinte ori parintele sau alta persoana face denuntul.

| Violleta2022 a răspuns:

In primele 24 de ore se actioneaza, ca altfel risti sa nu se mai vada urmele violul si sa nu mai poti scoate certificat medico legal de la medicul ginecolog.
Evident, trebuie anuntata Politia imediat si depusa plangere asupra celui, sau celor care te-au viola, restul iti va spune Politia, ce trebuie sa faci.

Ti s-a mai raspuns la intrebarae asta, aici:
https://www.tpu.ro/......ai-nevoie/

| doctorandus a răspuns:

Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.al, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(4) Fapta prevăzută în alin. (1) și (2) se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este membru de familie;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

(6) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1)-(4) se pedepsește.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

Deci: vezi daca avea sub 15 ani si daca diferenta de varsta era mai mare de trei ani, altfel actul sexual cu un minor nu se pedepseste penal.

| christine99 a răspuns:

Sa mergi la un avocat e primul pas.