| Haydee a întrebat:

De ce este SUA, in prezent, cea mai mare putere economica a lumii?

Răspuns Câştigător
| Marcian a răspuns:

1). Este o tara intinsa ca suprafata cu resurse naturale variate si din belsug.
2). Este o tara in care guvernul are o putere mare cu toate ca este o federatie.
3). Armata americana a oprit de multe ori economia statelor rivale.
4). Democratia in America a aparut mult mai devreme decat in Europa si in restul lumii deci problemele interne majore precum rebeliunea au fost tinute la minim.
5). Lideri de o calitate mai buna decat media lumii.
6). O mentalitate de competitie acerba si permanenta.
Si altele.

18 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pentru că ani la rând a fost un aspirator de creiere. Cei superdotaţi au devenit cetăţeni americani iar acolo au fost folosiţi ca atare. Au avut mijloacele necesare pentru a pune în practică cele mai extravagante experimente în orice domeniu iar atunci când rezultatele au fost pozitive au fost imediat puse în practică.
Mai mult nu şi-au pus niciodată problema poluării.

| Razvan a răspuns:

Pentru ca americanii sunt extrem de abili.Inteligenti nu, dar abili da.Sunt cei mai datornic stat din lume, asa e. Dar ei sunt datori la proprile lor banci. E ca si cum ai lua banii de la taica-tuwinking

| gabriela a răspuns:

Stai ca vine la linie cu SUA.China! Deja da imprumuturi marilor puteri! Stai sa vezi...

| thealchemist a răspuns:

SUA nu este cea mai mare putere economica in prezent. la nivelul 2019 90% din buget va ajunge la plata datoriilor. America este datoare vanduta, nu are nici o sansa de supravietuire daca nu are acces la resurse reale in cel mai scurt timp (watch Bloomberg television). asta inseamna vechea conspiratie a impartirii Rusiei in 3 bucati, de la inceputul anilor 90, sau o ocupare cu acte in regula, daca "teoria scinteii" nu a reusit in 1998 in Africa, cu o noua ideologie pentru o folosire "cusher" a resurselor Africii, in mod specific a teritoriului actualului Congo.

| nuku a răspuns:

In primul rand au profitat dupa al II lea razboi mondial.
au plecat cu un capital consistent fata de tarile europene care urmau sa se revigoreze dupa dezastrul razboiului apoi emigrarea in masa si tara tuturor posibilitatilor i-a facut sa fie primii
acum insa dupa razboiul rece unde au cheltuit enorm pentru diminuarea puteriilor in europa au cam sfeclito si fara sa isi dea seama 2 se cearta si al treilea castiga! CHINA care va da cat de curand ora exacta

| Fredie a răspuns:

Buna. Motivele ar fi mai multe, insa in esenta se pot rezuma la asta: pentru ca sunt si cea mai mare putere militara a lumii. Bye.

| Elena1234456 a răspuns:

Pentru ca ei produc foarte multe in fabricile proprii.

| matt25 a răspuns:

Esti prost informat/a. SUA nu mai este prima putere economica a lumii. Ci China ocupa aceasta pozitie.:-)

| Libelle a răspuns:

Pentru ca este pe locul `i` la aproximativ toate resursele sh productiile in cam toate domeniiile?/

| sergiu76 a răspuns:

Cine a spus ca e prima? prima e china la ora actuala

| mary_5801 a răspuns:

Cea mai mare putere este de fapt anglia.pana si sua are datorii la ei.

| ionela_5345 a răspuns:

Pentru ca au oameni care se pricep la asta, nu ca Romania...scuze pentru nationalisti!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SUA sunt pline de datorii! Statul american este cel mai mare datornic de pe planeta. Dar, nu poti sa-ti ceri datoria cand vrei tu, atata timp cat datornicul are pumnul mai puternic decat al tau!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incetati a bate cimpii.
Cea mai mare putere economica a lumii este oficial CHINA.
A depasit tot ce era de depasit si la ora actuala daca vrea " cumpara " America sau orice alta tara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nici o alta tara nu are tupeul si nici forta armata de a se pune cu ei, vor petrol, i-l vor lua de ori si unde, cat despre china, cat de curand i-si va primi pumnul in cap de la sua, la ori ce tar si stat din lumea asta i-i trebuie 23 de ani ca sa ajunga sua, dar bineinteles ei ar tr sa stea pe loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima petere economica din lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se dezvolta industria alte baze de productie, datorita noilor tehnologii tara prospera

| Niikismy a răspuns:

China da draga o fi ea dezvoltata in tehnologii, dar in celelalte nu, SUA va ramane intotdeauna cea mai mare putere a lumii in cam de toate! Asa ca cat ati incerca China nu va ajunge nici la degetul mic al SUA!