| 6Anonim9 a întrebat:

De ce exista oameni setati pe-un lucru, a caror opinie nu poate fi schimbata din cauza incapabilitatii de gandire rationala?

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Frică, prostie, slăbiciune, complacere... depinde la cine te referi. Scârbos e când ajung chiar şi inconştient să încerce să-şi ascundă ignoranţa prin fel şi fel de sofisme. Important e să nu plouă în gât.

| 6Anonim9 explică (pentru Laura):

Cred ca intelegi la ce ma refer, din moment ce sunt alegeri parlamentare...
Vorbeam, daca pot spune asa, cu niste psd-isti setati si le argumentam orice comentaiu. Deci aveam dovezi in toate privintele ca nu merita, dar ei raspundeau clar si fara niciun fel de rusine: "Eu tot PSD votez". rolling on the floor Adica bai, cat de "un termen adecvat" sa fii incat sa raspunzi cuiva care ti-a argumentat toate contra-atacurile cu "Eu tot asa fac", gen chiar daca ai dreptate, nu-mi pasa. Fac sa fie gresit, de data asta doar ca sa fie in ciuda ta!

| RAY a răspuns:

Pentru ca omul e o fiinta emotionala care actioneaza pe baza memoriei de lunga durata si ca sa schimba o iponie trebuie sa scimbe credinta si sa se considere defect de asta omul nu se schimba niciodata ca e acest ego care apara personalitatea actuala

http://www.descopera.ro/......eaza-viata

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru ca societatea produce boi buni de pus in jug care nu trebuie sa gandeasca. Se fac niste excitatii o data la 4 ani cand cica iti hotarasti viitorul prin vot si in rest nu trebuie decat sa fii tinut ocupat si inspaimantat de ziua care vine. Asta indobitoceste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza religiei, in general.