| buburina a întrebat:

De ce exista rasismul? oare nu toti suntem fiinte umane? mai are omenirea si Pamantul o sansa? nu mai ne bucuram deloc de natura, nu mai pretuim nimic din ceea e Dumnezeu a lasat, ce viitor oferim celor ce urmeaza sa vina? dar va mai avea omenirea continuuitate? care credeti ca sunt factorii vinovati ce contribuie la distrugerea noastra ca oameni?

Răspuns Câştigător
| antonius74 a răspuns:

Rasismul exista din cauza unor idei preconcepute, cum ca Dumnezeu i-a creat pe albi, iar restul sunt inventia diavolului (care e negru de la smoala, nu?). e ca si cum ai zice: acel copil retardat nu e fiinta umana. ba e fiinta umana, deci rasismul e o mare prostie. mai nou, din pacate, exista rasism pe natie! (adica ce fac italienii cu romanii sau romanii cu rromi--desi unii o merita, sincer). da, eu cred ca INCA mai are o sansa, daca omenirea asta decide ca vrea sa continue sa existe. factorii vinovati care constribuie la distrugerea noastra sunt foarte multi, cel mai important fiind faptul ca nu ne iubim neconditionat unul pe altul, cum ar trebui sa o facem. celelalte probleme se vor rezolva de la sine cand vom invata cu totii sa ne apreciem si sa ne suportam asa cum suntem, precum face Divinitatea...

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Rasismul se naste din prejudecati, necunoastere, teama de strain, de omul altfel, din lipsa de educatie, din experiente nefericite. Orice om are tendinte de discriminare rasiala, chiar si cei discrminati.Este vorba despre o pornire care trebuie controlata.

nony
| nony a răspuns:

Rasist devii in urma unor conflicte, probleme, opinii diferite cu anumiti oameni din alte popoare.
Multi nu suporta tiganii? De ce?! Pentru ca au fost jefuiti, batuti, maltratati.si acum te intreb pe tine, daca ai fi patit una ca asta, fara sa fii provocat nimic din cele ce ti s-au intamplat, ai mai fi la fel de pacifistá? raised eyebrows

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

TU de ce existi?

kratos
| kratos a răspuns:

Rasismul exista ca asa au fost invatati din mosi stramosi sa fie si exista rasism pentru ca nu stim f multi dintre noi sa ne respectam si sa ne ajutam! De acea a ajuns Rromania in halul asta care a ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de cultura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma simt nevoita sa dau o explicatie. Din cauza grabei am votat amuzant un raspuns discriminatoriu, al vagabondului. De fapt, vroiam sa-l votez pe Cristi.
Oricum sunt in confuzie maxima. Buburina e aceeasi cu bubulina?

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Pai sa-ti dau un exemplu...Noi avem transilvania... din cultura noastra geniala stim ca acolo se vb mai mult maghiara decat romana... ei acum vor sa ne ia transilvania ca "e tara lor"...crezi ca romanilor care au mai ramas acolo le convine?