| AvalohAlyn a întrebat:

De ce in București biletul pentru autobuz este 1, 3 lei iar în Galați 2 lei? De ce se tine cont când decizi prețul biletelor? Cat ar trebui sa fie un bilet de autobuz în mod normal? Cat e in UE?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca asa a stabilit societatea/regia de transport din cele 2 municipii, calculand astfel ca sa obtina si profit.
Veniturile obtinute din activitate trebuie sa acopere toate cheltuielile si sa se obtina si un profit de 3-5%, astfel ca biletul va costa diferit de la o societate/regie de transport la alta, in functie de multe conditii.
Nu stiu cat este in UE, difera de la tara la tara, de la o localitate la alte, nu este nici acolo unul fix.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca Bucurestiul are 2 milioane de locuitori care folosesc transportul in comun iar Galati nici 200.000.

In Paris sau Londra e vreo 9 ron un bilet

| GabiDumitrescu a răspuns:

In Elvetia m-am plimbat cu autobuzul acum vreo 3 ani si era 2.5 EUR biletul...