| geronimo14 a întrebat:

De ce "În cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani" si nu "În cazul infracţiunilor comise de minori cu vârsta între 14 şi 16 ani"?
Este prezumat faptul ca minorii cu varsta intre 14 si 16 ani comit anumite infractiuni?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este aceeasi exprimare, doar ca in prima cuvantul minori este accentuat iar in a doua este neaccentuat. Si asta nu inseamna prezumtia ca acesti minori comit infractiuni, ci exprima tratamentul juridic al minoritatii penale.
De altfel Codul penal nu se exprima la plural ci la singular (minor), citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică problema ta e de ce 'minori' e articulat?

| geronimo14 explică (pentru anonim_4396):

Aceea este problema, dar nu neaparat a mea.

| Gofigi a răspuns:

Răspunde părinții sau tutorele legal