| anonim_4396 a întrebat:

De ce in general, oamenii din Balcani si Europa de Est sunt mult mai nationalisti decat cei din Europa de Vest?

Răspuns Câştigător
| Sara a răspuns:

Nu, nu mi plac raspunsurile. Tarile ex sovietice, Balcanii si tarile europei de vest, au fost cuprinse ft mult timp in jocul comunismului.Comunismul, dupa cum stii a avut o mare influienta asupra acestor tari si a populatiei, si de aceea in general cei de acolo si au pastrat acel patrotism si nastionalism aparte. Vestul, mai fascinat de lumea noua, a cam uitat de toate aceste chestii de bun simt ale unui popor. Ce ii poti oferi mai mult tarii tale, decat sa iti exprimi mandria fata de straini si sa o lauzi oriunde ai merge, chiar daca provii din cea mai indepartata insula din Arhipelagul Filipinelor happy Am dat un exemplu, sper ca ti am fost de folos, si am raspuns pe intelesul multora.

2 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Ca de obicei, balcanicii invata cu intarziere lectia europeana. In timp ce la ei se preda unionismul, noi studiem in continuare nationalismul, excitati de gandul ca suntem cei mai destepti din lume si fetele noastre sunt cele mai frumoase.

| Silvia a răspuns:

Deoarece oamenii din Europa de Vest sunt mai dezvoltati...in mai multe domenii.