| AlexDorinel a întrebat:

De ce in judetele Harghita,Mures, Covasna sunt multi Maghiari?

In Oradea, Satu Mare mai inteleg ca sunt maghiari ca sunt fix la granita, dar in Harghita e fix mijlocul Romaniei...

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pai inainte de marea unire acolo era hotarul transilvaniei!

suntserios
| suntserios a răspuns:

0 istorie?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au fost colonizati acolo de regii maghiari, in principal pentru apararea granitei estice a regatului.

| NunuNini a răspuns:

In ce clasa esti? Ai facut istorie?
Fix in Mijlocul Romaniei, mai exact pe partea interioara a arcului carpatic, a fost granita austro-ungara. Pe vremea cand imperiul austro-ungar ocupa inclusiv Ardealul. Si si-au pus oamenii la granite. Tot pe acolo vei gasi si multi nemti, nu numai maghiari. De exemplu Sighisoara, Medias, Sibiu, dar si in zona bucovineana a judetului Suceava, sunt multi etnici germani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NunuNini):

Cateva precizari:
1. Nu, nu pe partea interioara a arcului carpatic a fost granita, ci pe arcul carpatic. Ex. Granita pe valea Trotusului era intre Ghimes si Palanca. In zona Bistricioarei era dupa Tulghes.
2. In zona Sucevei se gasesc sasi, deoarece Bucovina a apartinut de imperiul austriac si austro-ungar.
3. Sasi au fost colonizati si in zona Bistritei, Brasovului.
4. In zona judetului Mures au fost colonizati unguri, iar secuii au fost colonizati in zona judetelor Harghita si Cuvasna. Cei din urma erau cei care pazeau granita. Din randul lor nu se recrutau barbati pentru armata imperiala, pana in anul 1764, an in care s-a produs actul denumit in istorie siculicidium.