| AlexDorinel a întrebat:

De ce în statistici, copiii de 15-18 ani care nu fac nimic sunt considerați șomeri?

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Arata-mi si mie statistica aia.

| Violleta2022 a răspuns:

In nici o statistica, fiindca copii de 15-18 ani sunt minori si primesc alocatie de la stat, unii chiar burse de merit sau sociale, fiindca merg la scoala, nu la munca.

| doctorandus a răspuns:

Sursa sau nu se pune.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In statistici se trec ca someri doar adultii, in primul rand.
Apoi, daca o persoana merge la scoala, facultate ori alta forma de invatamant "la zi", nu mai este somer.

| Celcestietot a răspuns:

Unde scrie?

| gabicoo a răspuns:

Nu sunt considerați șomeri! Ei nu fac parte din populația activă!
Ai învățat despre asta în Clasa a VIII-a la Geografie. Dacă ai dat atunci pe la școală!

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Nu sunt considerați șomeri, copiii.winking