| AlexDorinel a întrebat:

De ce în tarile nordice tinerii pleaca cel mai devreme de la părinți?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza nivelului de trai avansat, mai multi bani, un servici usor si relaxant, o viata mai buna. Exista o tara nordica care a introdus o lege noua, 4 zile de munca si 3 libere. Oamenii fiind platiti 5 zile dar nu mai stiu ce tara era. Ala e guvern de nota 10 sa tina cu civilizatia de acolo, nu hotia care e in UE si RO

| Holiday a răspuns (pentru mgtow):

Intai invata sa muncesti, fii eficient si productiv, apoi cere reducerea programului de lucru, sau salariu mai mare. Majoritatea romanilor nici daca lucreaza 7 zile din 7 nu au macar jumatate din eficienta altora. In plus, sunt si in Romania care lucreaza 2-3-4h/zi si castiga de 3-4 ori mai mult fata de multi care lucreaza 8h.

| mgtow a răspuns (pentru Holiday):

Nu poti sa imi zici mie de munca si productivitate pentru ca nu fac parte din sistemul corupt din tara, nu stau in RO, am ajuns departe in viata, un servici foarte bun, o cariera perfecta. in alta tara care mi-a oferit cetatenia si o viata mai buna. Referitor la romanii din tara ce pot sa zic, muncesc in functie de salariu multe ore bani putini la ce sa se chinuie in munca? Daca erau bine platiti si munceau 8h pe zi atunci da era corect, multi sta 10-12h la munca si sambete incluse pentru minimul pe economie... aia care muncesc putin sant bagati prin relatii de fel sau un % din ei au ajuns cu noroc sa prinda asa. Au noroc aia cu legea 4 munca 3 libere pe saptamana bine de ei.

| mgtow a răspuns (pentru Holiday):

Vin imigrantii in tara, treptat o sa munceasca aia pe salarii mai mici decat au romanii sa aiba sclavi suficienti, asa mai face Romania autostrazi, blocuri, spitale si ce mai doreste.

| kr.mdy a răspuns:

Pentru ca au posibilitati si sunt deja formati din scoli.

| Mosotti a răspuns:

De fraieri, pleaca ca sa plateasca la altul chirie sa-l imbogateasca, asta in caz ca acasa avea spatiu destul sa stea unde erau parintii.
Daca omu lucreaza si contribuie in casa, e okey sa stea cu parintii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu ca stanga e la putere, ca se aplica bine masuri de stanga, acolo or fi PSD la putere cum s-ar zice deci social-democrati, dar nu stanga pura.
Aia nu prea e pe nicaieri.

| Wr3nch a răspuns:

Spirit de independență si bun simț. Nu stai parazit toată viața cum fac unii.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai de ce? Ca sunt si copii care stau la parinti care au casa cu destule camere, de ce sa plateasca chirie la altul? Si munceste, contribuie in casa insa are mai putine cheltuieli cu intretinerea, e f okey sa stai cu parintii daca te intelegi si ai spatiu, e mai economic.
Ca daca tata are casa cu 1-2 etaje, prost oi fi sa dau chirie la altul.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Mosotti, citeste mai bine. Am zis "unii". Stou destui care stau cu părinții si contribuie la casă. Tot aiurea, dar alegerea lor.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Am citit f bine, tu ai zis ca si cum cei (adica acei unii) care stau cu parintii ar sta pe capul lor fara sa contribuie, asa se intelege din ce zici.
Deci a sta cu parintii nu se asociaza neaparat cu, ca ala nu contribuie, ca nu lucreaza sau ca are probleme.

| Lukasssz a răspuns:

Pentru ca pot face multi bani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cica vei pleaca de langa parinti numai in momentul in care vei fi matur in gandire din punct de vedere psihic la mansarda = adica te descurci singur.

| LordCristobal a răspuns:

Bun sa-ti spun o chestie care am auzit-o de la văr care plecat in Danemarca de multi ani.
Odata ce implinesc 15 sau 16 ani parintii dau copiilor o cheita si un apartament.Toata aceasta actiune cred ca are scopul de a-i responsabiliza pe copii.

| Mosotti a răspuns (pentru LordCristobal):

De unde le da apartamentul ala? Daca-s bogati si au bani sa cumpere altul, e okey, dar nu, e nasol sa pleci sa dai chirie la altii, mai bine stai acolo daca casa e mare, ca e mult mai economic, contribui la cheltuieli si iesi mai bine cu banii, decat sa stea si parintii cu etajul de sus gol, si tu sa dai chirie la altii aiurea.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai daca tata are un etaj sus liber, ce are? E un alt apartament de fapt acolo, de ce sa-mi fie rusine? Ca nu prea ai contact cu parintii cine stie ce, stai sus la tine acolo, dar nu mai dai chirie la altii.

| Saiko93 a răspuns:

Obiceiuri vikinge pasate de la o generatie la alta laughing

* flashback pe fundal *

- Your a viking now laughing) Marry!

- But, Hagrid I thought we are wizards! said Harry cleaning his glasses because of his mate's manly voice precipitating all the audiance.

- No "buts", Larry!

- But I'm Harry...

* revenim la prezent *

Eo: - Mooor! laughing)

| diamarga3 a răspuns:

Pentru că-și permit financiar cel mai probabil. De asemenea, poate pentru că ideea de a fi independent de la o vârstă fragedă este ceva open minded pentru ei, ceva ce ar trebui să te învețe să dai piept cu viața. Ideea de a pleca de acasă nu le provoacă atâtea griji ca și în cazul nostru.
Dar cred că motivul principal constă în aspectul financiar, care este mai fericit ca la noi, și în faptul că probabil sunt încurajați de către părinți și familie să facă asta. Sunt susținuți atât moral cât și financiar!