| LanguageMaster a întrebat:

De ce în unele țări legea le permite civililor să dețină echipamente militare precum grenade sau mine de teren?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa fim oameni seriosi si sa gandim putin!
Ce tara permite asta?

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

De exemplu grenadele lacrimogene sunt legale pentru civili.
Deoarece codul penal interzice doar instrumentele cu efect exploziv şi incendiar, iar grenadele lacrimogene sunt instrumente cu efect lacrimogen.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Grenadele lacrimogene nu sunt arme de foc, militare si nici arme letale, asa ca exemplul tau nu este relevant.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Exemple,cu dovezi clare, de asemenea tari si te cred.

| relian a răspuns (pentru darrio2007):

Nu cred ca sunt state unde ti se permite ca civil sa poati cumpara asa ceva.Ar putea totusi sa fie ceva state care sa permita lucru asta dar acolo sa nu ai posibilitatea sa le procuri, adica iti dau voie dar nai de unde laughing ceva legi de genu asta de bascalie

| relian a răspuns:

Care tara permite civililor sa detina bombe, grenade sau mine?

| LanguageMaster explică (pentru relian):

Unele țări din America latină de exemplu Honduras sau Panama.

| pufulescu a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu, confunzi putin. Acele tari nu cred ca permit asa ceva, cetatenii detin armament de acest tip tocmai fiindca nu exista lege.
Legislatia armelor cea mai ok este in SUA, unde fiecare cetatean are dreptul sa se apere in masura posibilitatilor financiare. Acolo totusi sunt interzise la detinere aruncatoarele de flacari sau minele antipersonal si sincer sa fiu nu stiu de ce ar fi nevoie de asemenea dispozitive, cu exceptia apocalipsei zombie.

| LanguageMaster explică (pentru pufulescu):

La noi în România cică se poate deține aruncătorul de flăcări cu aprobare de la poliție?

| relian a răspuns (pentru LanguageMaster):

Cica,da cica si eu pot sa am un tanc.Cind faci ceva afirmatii ar fi cazu sa aduci ceva argumente dar nu de genul asta cica, vino cu ce spune legea.In Honduras nu ai voie sa cumperi ce spui legal, ca fac aia rost de arme aia e altceva.Asa ca ai auzit tu la mai stiu eu ce radio aia e altceva.Mai ales in america centrala nu este asa ceva, acolo unde ii mafie, unde is droguri sau pe unde trec droguri.De fapt nicaeri in lume nu poti achizitiona asa ceva.Statu unde se permite cel mai bine cumpararea de arme de civili este SUA, dar si acolo doar arme semiautomate si fara grenade fara bombe sau mine ce spuneai tu.

| CuriousStuff a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care in unele tari e legala prostitutia sau in altele pe unele portiuni de drum e legal sa circuli cu ce viteza vrei tu/iti prinde masina.
Pentru ca fiecare tara isi gestioneaza legile asa cum crede de cuviinta. Ma indoiesc ca mine de teren e legal sa detina un civil in orice tara din lumea asta... Majoritatea armelor de calibru mare, acolo unde se folosesc de altcineva decat armata se folosesc ilegal.

| Seven07 a răspuns:

Ca oameni sa supravietuiasca apocalipsei normal. Glumesc, pentru ca legile sunt de asa natura incat da permisivitate. Si oamenii sunt de asa natura incat nu pornesc un razboi civil, imagineaza-ti o astfel de lege data la romani acum, razboi civil.