| RedNightmare a întrebat:

De ce internetul e plin cu video-uri sângeroase in care teroriștii taie oameni? Colegii mei de clasa intra in grupuri pe telegram si acolo gasesc video-uri de pe darknet, am privit si eu vreo doua si m-au traumat foarte tare(colegii mei râd cand vad cum omul suferă), vreau sa stiu de ce darknetul nu poate fi cumva blocat? Inteleg ca sună aiurea, dar eu cred ca e posibil de inchis toate serverele bizare și nu inteleg de ce cia sau fbi nu pot sa gaseasca oamenii care postează asemenea chestii? Inteleg ca pe darknet toți is anonimi, dar dacă merge vorba despre un terorist bolnav ce râde cand taie oameni oare chiar nu e destul de motivant?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Fugi, fugi, FUGI
F U G I

AI COLEGI PSIHOPATI... RAU DE TOT!
PE BUNE!

un om normal, care are minimum de empatie, cand se uita la asa ceva ii vine sa se dea cu capul de pereti, iar un copil poate fi marcat pe viata

IAR COLEGII TAI SE DISTREAZA!?!?!?!?!
ASTA E PURA DEFINITIE A PSIHOPATULUI!

in locul tau as spune consilierului scolii, daca aveti asa ceva, si i-as cere sa iti pastreze anonimatul (E OBLIGAT PRIN LEGE, DACA NU O FACE, SI EL SI SCOALA POT AJUNGE SA PLATEASCA MILIOANE DE EUROZ)

si parintilor le-as spune (cu sau fara consiler-ul ala de mai sus)

cat despre cenzurarea darkweb-ului, videoclipurile astea sunt cel mai mic rau, acolo se fac afaceri cu droguri, arme, ucigasi platiti, camere de tortura la cerere, etc... chestii MUUULT mai grave decat niste videoclipuri, oricat de nenorocite ar fi, si cu chiu si vai mai reusesc sa inchida cate un site de droguri, pentru cateva ore, ca sa fie inlocuit aproape imediat cu altul nou nout si imbunatatit

| 1231242 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu chiar, sunt doar idioți.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca ar fi asa de usor erau inchise de multlaughing Darkentul nu e tot internetul asa ca nu generaliza. Cei de la FBI is mai preocupati de amentitari la scara mai mare, si timpul pierdut pentru a localiza un server de gen se poate folosite pe altceva, mai ales ca o sa apara altul in loc in cateva ore.

| Sn4k3 a răspuns:

Pe net se gaseste orice, nu esti obligat sa te uiti la nimic si ar trebui sa nu te mai uiti la prostii de genul daca zici ca te-au ''traumat''. Nu se poate bloca niciun darknet si videoclipurile astea ajung peste tot imediat oricum. Colegii mei se uitau de exemplu pe un grup de whatsapp, mai este si un site plin de videoclipuri de genul pe care il gasesti simplu pe google (nu-i mai stiu numele), deci nu pot sa opresti sa apara video-uri de genul si daca nu e cineva important, nu-si bate nimeni capul cu ei, mai ales la cate apar si prin ce locuri se intampla. Deci pur si simplu evita videoclipurile de genul daca stii ca te afecteaza.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu-ti place, nu te uiti. E atat de greu de priceput?

| Ssssmokin a răspuns:

Chestiile alea nu sunt ilegale precum pornografia cu minori s-a.m.d. Spre exemplu pe LiveLeak.com poti gasi videoclipuri necenzurate. Chiar si pe Youtube poti gasi videoclipuri de genul( poate nu chiar atat de dure, dar totusi). Insa aceste videoclipuri arata realitatea cruda, mai ales din tarile din orientul mijlociu/ africa. Si la televizor arata astfel de chestii insa sunt cenzurate. Daca nu ma insel, pe vremea comunistilor nu se cenzurau la TV, deci atunci puteai sa vezi chestiile astea impreuna cu familia big grin. Nu stiu cum poti gasi ceva de ras la chestiile astea, insa fiecare cu parerea lui.