| LanguageMaster a întrebat:

De ce judecătorii dau uneori pedepse așa de mici pentru fapte grave precum omorul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In afara de fapta sunt multe criterii de care tine seama un judecator la individualizarea pedepsei, asa ca este destul de greu de spus ce a avut in vedere la o pedeapsa mai mica, fara a cunoaste in detaliu dosarul cazului.
Conform Codului penal citez:
"„ART.74.Criteriile generale de individualizare a pedepsei
(1) Stabilirea duratei ori a cuantumului pedepsei se face în raport cu gravitatea infracţiunii săvârşite şi cu periculozitatea infractorului, care se evaluează după următoarele criterii:
a) împrejurările şi modul de comitere a infracţiunii, precum şi mijloacele folosite;
b) starea de pericol creată pentru valoarea ocrotită;
c) natura şi gravitatea rezultatului produs ori a altor consecinţe ale infracţiunii;
d) motivul săvârşirii infracţiunii şi scopul urmărit;
e) natura şi frecvenţa infracţiunilor care constituie antecedente penale ale infractorului;
f) conduita după săvârşirea infracţiunii şi în cursul procesului penal;
g) nivelul de educaţie, vârsta, starea de sănătate, situaţia familială şi socială.
(2) Când pentru infracţiunea săvârşită legea prevede pedepse alternative, se ţine seama de criteriile prevăzute în alin. (1) şi pentru alegerea uneia dintre acestea."
Sigur ca mai pot fi judecatori influentati in vreun mod sau chiar manifestand indulgenta, mai ales la omorurile din culpa si ma refer in special la ucigasii de pe sosele.

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Pai depinde ce fel de omor e. Voit, prin imprudenta, alte circumstante etc. Ca si homicide vs manslaughter. Una e sa cazi peste unul beat fiin pe strada si sa il arunci in fata masinii si alta e sa ii bagi cutitul in gat intentionat. Rezultatul tot moartea e, dar circumstantele sunt diferite.

| Mosotti a răspuns:

Aici e vorba de cazuri similare cred, de ex doua crime cu premeditare, unuia ii da 7 ani, altuia 12 ani, des se intampla. Adica pentru aceleasi fapte sau uneori mai grave se da mai putin.

Si cauzele crimelor sa fie similare, deci cu rautate, fara motive gen ca victima a facut rau altuia.

| Bizon95 a răspuns:

CAZURI DIFERITE, pedepse diferite

sotia la servici, tura de noapte, sotul adoarme cu tigara aprinsa face incendiu, se salveaza dar nu salveaza copii care dormeau la etaj, sotia vine acasa si isi omoara sotul pentru ca DIN VINA LUI AU MURIT COPII... si eu as face EXACT ACELASI LUCRU IN LOCUL EI, ma pipi pe inchisoare si pe tot ce mi se mai intampla dupa aia, cand nu mai am copii si nu mai am de ce sa traiesc

nu poti sa pui egalitate intre asta si unul care scoate arma si impusca o femeie in fata copiilor ei aflati cu ea in masina pentru ca i-a taiat calea in trafic... din greseala, ALA E UN ANIMAL CARE TREBUIE TINUT DUPA GRATII!

chiar daca ambele sunt cat se poate de crime cu premeditare

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Si daca te mai duci si la puscarie ce rezolvi? Asa mergi inainte, traiesti si pentru tine, nu scrie nicaieri ca trebuie neaparat sa traiesti pentru altcineva. E anapoda stiu, dar asta e. Viata se mai invarte si in jurul nostru, nu doar in jurul nevestei, lui x, la copii, la y, ne adaptam. Nu stiu de ce societatea a bagat in cap ca totul se invarte doar in jurul la copii, este o exagerare.
Ca pana la urma cu asta merge inainte un parinte care si-a pierdut copilul, isi da seama ca viata merge inainte si fara.
Logic ca e nasol ce a facut, dar oricum nu castigi ceva daca-l omori, pierzi.

Oricui se poate intampla sa adormim si sa ia casa foc. Omu poate stia ca nu putea sa mai salveze si copiii de sus, asa ca a iesit, e instinctul de supravietuire pana la urma. Cam asa e scenariu pe care l-ai descris.
Alta era daca ii omora cu buna stiinta, atunci era altceva.

Da, ambele sunt cu premeditare dar cazuri diferite, ai dreptate, in cazul primul, iei mai putin.