| LanguageMaster a întrebat:

De ce judecătorul nu poate fi patron la o firmă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea prevede anumite incompatibilitati si interdictii pentru judecatori, de altfel la fel ca si pentru alte profesii juridice sau de alta natura.
Interdictia este prevazuta pentru evitarea conflictului de interese si unor relatii imorale sau ilegale.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Deoarece asa se scade coruptia. Dacă ar avea acest drept, ar putea cu ușurință sa faca ilegalități folosindu se de puterea lor, pentru a primi bani ca prin afaceri legale sa i poata spala pe cei obținuți ilegal.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca ar putea sa faca abuz de putere si ar putea obtine usor contracte bune in interes propriu, pentru firma lui.

| flixbuster a răspuns:

De ce lupul nu poate fi paznic la oi?

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că este strâmbă legea asta