| BUBULINA a întrebat:

De ce l-am omorat pe Ceausescu?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu l-am omorat noi. Spre rusinea noastra ca popor, pentru a nu stiu cata oara in istorie am lasat sa fie omorat si chiar ne-am bucurat de moartea lui, desi era ziua de Craciun. Prin urmare imi simt constiinta incarcata doar pentru ca m-am bucurat alaturi de 99% dintre romani, nicidecum pentru ca l-am omorat. Au facut-o altii, ordinele au venit cu siguranta de la est, cu aprobarea expresa a vestului.
Dar nu asta este cel mai dureros aspect, ci faptul ca a murit degeaba.

| Arthur a răspuns:

Nu noi l-am omorât ci apropiaţii lui în frunte cu Iliescu. Cred că au făcut acest lucru din două motive : 1. din cauza spaimei că ar putea reveni şi 2. din dorinţa ca anumite lucruri legate de conturi din străinătate şi averi de pe unde or fi fost ele să rămână necunoscute marelui public.
Să nu uităm că ofiţerii de securitate care activau sub acoperire în occident şi care făceau afaceri pe banii statului trebuiau în decembrie să prezinte bilanţul. Aşa şi acei bani au rămas în ceaţă, şi cred că era vorba de sume destul de importante.

| Hombre a răspuns:

Un sef de stat se omoara doar pentru interese mari.

| gabriela a răspuns:

De prosti! Si nici nu vor sa aprobe, sa se clarifice unde sunt inmormantati! E ceva putred in secretul inmormantarii...doar Iliescu stie!

| Marcian a răspuns:

Pentru teroarea in care a tinut tara timp de decenii si pentru frica de evadare sau de rapire a acestuia de catre securitate.

| pepe a răspuns:

A murit pentru că altfel cei care ne conduc acum ar fi înfundat puşcăriile.

| sese a răspuns:

Motivul principal a fost ca era anti KGB; iliescu si ceilalti (civili sau ofiteri)erau agenti KGB asa ca soarta i-a fost pecetluita la Ialta mai trebuia ocazia si am avut parte de o "revolutie " in direct.

| zanesiprintese a răspuns:

De destepti!

| anss23 a răspuns:

De unde sa stiu eu de ce l-AI omorat pe Ceausescu.laughingcred ca vroiai sa spui "de ce l-au omorat".

| dorinaugustin a răspuns:

Pai... l-ai omorat si acum esti plina de remuscari? (glumeam, trebuia sa intrebi de ce l-au omaorat! )Eu zic ca l-au omorat pentru putere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu stiu am doar 15 ani! dar acum ce ai conteaza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Arthur/ da, aici si de data asta eu ti-am dat stupid!
Logic ca nu tu l-ai impuscat pe Ceausescu ...nici nu puteai, chiar daca erai acolo si aveai o arma-n mina...
Nu apropiatii lui Iliescu l-au judecat si condamnat-executat ci chiar apropiatii lui!
In tot cazul, pentru istorie, noi ( toti ) am ramas un popor de idioti barbari care ne-am impuscat conducatorul.
Si acum pentru ce ti-am dat stupid :
-" din cauza spaimei că ar putea reveni "
-"conturi din străinătate şi averi de pe unde or fi fost ele să rămână necunoscute marelui public "
... ori esti mare democrat ori comunist? Cind te hotarasti?
Ceausescu nu putea reveni decit cerut de popor. Spre exemplu, dupa 6 ani basesti, ar fi avut sanse ...regreti ca nu se poate?
Despre conturi, vorbesti ca un comunist de periferie. Numai ei cereau ca de conturi, indiferent ale cui ar fi ele, sa stie " poporul ".
Spre stinta ta, Ceausescu nu avea averi personale si conturi. Conturi nu avea nici securitatea, conturile erau ale tarii si erau conturile cu care se lucra la extern, lucru perfect normal. Pardon, pentru astia din ziua de azi, nu este nevoie deoarece nu mai avem economie, nu facem export, am ajuns vai de lume. Deci pentru asta erau conturile, asa zise ale securitatii. Erau bani ai tarii ai economiei romanesti. Oare cum se face ca Romania detinea terenuri in strainatate la vremea aceea?( asta asa ca intrebare ajutatoare ).
Bun, sa revenim.
Daca judecam dupa motivele spuse de tine, basescu si ai lui ar trebui impuscati.
1. de teama sa nu revina
2. din cauza conturilor, dovedite, pe care le au afara
pa, pa, pa,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns modificat!
Domnule artur, daca ai accesoriile barbatiei justifica si TU stupidul dat!
Crezi ca astia de acum nu merita impuscati sau cum? Ce nu este in regula?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe de o parte, cei care doreau sa-i ia locul s-au asigurat ca nu le va mai crea probleme. Pe de alta parte, era vorba de banutii pe care au pus mina cei citiva oameni care aveau habar de ei si stiau parolele conturilor. Cum sa fi facut Voiculescu televiziune si sa-si construiasca un "imperiu" (a se citi rahat) mediatic, daca nu cu banutii aia? Si nu punem la socoteala celelalte firme, spun doar de televiziuni, pentru ca ele il ajuta sa manipuleze prostimea... cel putin incearca.