| LanguageMaster a întrebat:

De ce la televizor și pe site-urile de știri atunci când arată filmări cu infractori le acoperă fețele cu o bulină?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general nu se poate spune, de la inceput, ca o persoana este infractor.
Si pentru prezentarea asa sunt cel putin 3 motive: prezumtia de nevinovatie, dreptul la propria imagine si GDPR.
Dupa condamnarea definitiva dispar toate si condamnatii sunt prezentati fara acoperirea fetei.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este o regula. Majoritatea n-o fac. Se aplica prezumția de nevinovăție, parțial. Normal, într-o țară cu un popor normal, infractorul, până la pronunțarea justiției, nici nu poate fi numit infractor. Așa a fost și cu cel ce și-a luat casa prin fals și uz de fals ( Iohannis ) care ii eticheta pe alții ca fiind penali. Idiotul a fost reclamat la CNCD ( Consiliul Național al Discriminării ) și i s-a atras atenția (plus 2000 lei amendă ) ca nu are dreptul sa numească niște oameni "penali" pana nu se pronunță justiția. A încetat dar tot nesimțit a rămas.

| gabicoo a răspuns (pentru Salontanul):

Ai 200% dreptate!

| Zuzu1991 a răspuns:

Prezumptia de nevinovatie, daca se dovedeste ca sunt nevinovati, atunci au dreptul la intimitate, altfel, chiar daca nu sunt vinovati se gaseste cineva sa le dea cu un bolovan in cap ca au fost arestati si nu iese fum fara foc

| 1234568807 a răspuns:

Pentru ca e vorba de intimitatea personala, daca se dovedeste ca aceea persoana nu e vinovata si ei l-au facut public in toata tara, ii poate da in judecata pentru incalcarea dreptului la propia imagine