| Flavianadx a întrebat:

De ce la tv si in oras vezi reclame la alcool si jocuri de noroc, dar nu la tutun?
E o diferenta asa de mare intre alcool si tutun? Si alcoolul provoaca dependenta, boli... in plus creste nr de accidente rutiere.
Jocurile de noroc dau dependenta, strica viitorul etc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau inainte reclame si la tigari, Kent de exemplu, doar ca s-a facut o lege prin care s-au interzis.
De ce exista inca la alcool? Pentru ca brandurile mari de producatori de bauturi alcoolice sunt sponsori la multe, fotbal de exemplu. Cu toate ca sunt nocive (doar daca se abuzeaza), creeaza si o imagine buna pe alta parte.
Alcoolul are si efecte benefice consumat cu masura, vinul de exemplu. Francezii il consuma regulat si stau bine cu inima.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce peste un sfert din reclame este de medicamente?
Te imbolnavesti doar de la acest fapt.

Cand se va vaccina impotriva prostiei?

| aumih16 a răspuns:

Si nu numai la astea! la sucuri acidulate! coca cola pepsi etc! si acum mai nou si la chipsuri sunt inlocuite in reclama de produse mai sanatoase! chipsuri adica de alea cu orez rise up sau cum se numesc! ce sa mai numai este ca pe vremuri! oricum reclamele la hemoroizi sau constipare mi se par enervante! sigur ca sunt oameni care sufera de asa ceva si nu este de ras! asta se intampla ca nu mananci sanatos! cat despre alcool aici intra si berea! tutun si tigari se fac pentru ca exista consumatori! si sunt cerute! de aia! ce mai conteaza ca nu e sanatos! da-i inainte! berea aia cu numele moretti ma amuza enorm! bei bere si mori! cam asa! peroni la fel! de parca nu e tot bere! indiferent de unde este!