| LanguageMaster a întrebat:

De ce magistraților le sunt impuse așa de multe interdicții?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Interdictiile sunt din cauza profesiei, trebuie sa fie de o cinste, moralitate si independenta mai mare ca a altor persoane.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Da, însă unele dintre acestea sunt abuzive și nu contribuie deloc la independența acestora, ci doar sunt o îngrădire abuzivă a unor drepturi fundamentale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Care?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu cred ca sunt abuzive, daca ar fi asa ar fi fost declarate neconstitutionale.

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Este interzisă calitatea de asociat sau acționar la societăți, comerciale spre exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Asta e o garantie pentru cetatean privind impartialitatea judecatorului, ce e abuziv?

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Îngrădește abuziv dreptul la proprietate privată.
Dacă judecătorul judecă un dosar de crimă, cum îl poate afecta calitatea de acționar sau asociat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

99,9% din procese nu sunt crime
si in România nu doar judecătorii sunt magistrați

în plus, chestia asta ii si apara de anumite presiuni exterioare