| Daniel9901 a întrebat:

De ce multi angajatori nu fac din prima pe perioada nedeterminată? In special la firmele mari, iti fac pe 6 luni si dupa 3 prelungiri fac pe nedeterminat ca ii obliga legea. Din cate stiu chiar dacă ai pe nedeterminat și angajatul nu isi face treaba poate sa renunțe la el. Care e logica in toata treaba asta?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o logica simpla: daca sunt nemultumiti de angajat pot scapa usor de el la incheierea perioadei determinate iar in perioada respectiva pot vedea care sunt calitatile si posibilitatile angajatului, respectiv munceste bine, este disciplinat, se poate avea incredere in el, etc.