| AC4S4 a întrebat:

De ce nu depune PSD moțiune de cenzură? De prin Aprilie-Mai tot amenință cu ea. Acum spun că o depun doar când sunt 100% siguri că trece. Asta în timp ce ei și aliații lor au aproape 60% în Parlament. De ce trag așa mult de timp?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Plus ca au spus ca in stare de alerta nu depun motiune numai daca guvernul nu mareste alocatiile sau pensiile, deoarec, de regula nu se da jos un guvern in conditii de pandemie doar daca altfel nu se poate.

| AC4S4 explică (pentru CodrutElian1990):

Este, intr-adevar, riscant fara UDMR. Dar nu e ca si cum nu-i pot convinge.

"de regula nu se da jos un guvern in conditii de pandemie" - La asta ma tot gandeam si eu. Dar, discursul general al PSD din ultima luna este: "virusul nu este asa grav". Liderul lor interimar (Ciolacu) mai are si declaratii contradictorii. Uneori spune ca datele sunt reale, alteori spune ca sunt umflate de guvern. Cand trebuie sa voteze un proiect al guvernului, se umfla in pene si zice ca nu-l voteaza, cu 2-3 zile inainte isi schimba parerea mereu.
Mie mi-e clar ca problema lor e ca ar ajunge la guvernare, si sunt constienti ca lucrurile ar merge mai prost cu ei la guvernare.

Deci nu prea cred ca atitudinea lor e "sa nu ramanem cu guvern interimar in timp de pandemie", pentru ca discursul lor ne spune ca virusul nu este periculos, nu trebuie sa ne protejam, etc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca si in PSD sunt mai multe tabere si asteapta sa vada care va iesi castigatoare la congresul de alegeri. De asemenea vad si ei care este situatia actuala si lasa PNL sa se afunde tot mai mult.

| CodrutElian1990 a răspuns:

UDMR-ul nu sustine motiunea. Fara ei este riscant.

Răspuns utilizator avertizat
| CataCatalin994 a răspuns:

PSD doar joaca un rol de opozitie, ei sunt mana in mana cu PNL, si PDL cum se numeau ei inainte, de 30 de ani. Doar isi schimba puterea de la unii la altii, aceleasi organizatii mafiote, aceiasi hoti.