| 3NGL3ZUL a întrebat:

De ce nu ne-am unit cu rep. Moldova pana acum cand credeti ca o sa ne unim?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Nu inteleg, daca esti afon la istorie de ce te mai chinui sa raspunzi? DulcikPapusik, mama ei de istorie, ca ai dat-o la caini. Nici tu nu stii ce-ai vrut sa scrii. Basarabia a fost pamant romanesc, a fost pierduta la rusi in 1812, o parte redobandita dupa Razbiul Crimeii, pierduta iar in 1878, recastigata in 1918, integrata in Romania Mare si pierduta definitiv in 1940. De ce "vreme" vorbesti tu si altii? Omul intreba de ce nu ne-am unit cu Republica Moldova dupa ce aceasta si-a recapatat independenta, dupa prabusirea URSS.

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă s-ar face referendum naţional pentru unirea cu rep. Moldova, eu aş vota împotriva unei astfel de uniri.
De ce? Pentru că nu suntem în stare să ne întreţinem pe noi şi să ne dezvoltăm noi... de unde mama naibii încă un kil de bani ca să aducem şi rep. Moldova la un nivel cât de cât apropiat de restul ţării?
Dacă iei oraşe urâte din România, gen Botoşani sau Vaslui şi le compari cu oraşe "bune" din republică, gen Bălţi, Cahul, Orhei sau Criuleni... observi o ditamai diferenţa.
Nu mai vorbim că nici nu se pune problema să comparăm Clujul, Timişoara, Iaşiul, Bucureştiul sau Constanţa cu ORICE localitate din Moldova.
E diferenţa mult prea mare.
Dacă ar fi să ne unim, cel mai devreme oportun posibil ar fi peste vreo 50 de ani, nici într-un caz acum!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Miauu: L-am vizitat. Şi de-aia îmi dau cu părerea.
Ultima mea vizită a fost în 2008 când a fost Heartrock ediţia a III-a cu Parricide cap de afiş pe versantul Cornişa.
Salut.

| csintalan a răspuns:

Niciodata.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Doamne fereste !

| aNonim_4610 a răspuns:

Salut.pai ce sa iti spun eu sunt din rep.moldova, si ce sa vezi au fost alegeri, si PLD si PCRM (PARTIDUL COMUNISTILOR ) aveau acelasi proncentaj si unul dintre partidele democratice sau unit cu comunistii cred, si iarasi 4 ani nu ne vom mai uni cu Romania, 8 ani a fost asa. dar comunistii ne-au adus la sapa de lemn.as ca 50% vom fii uniti si 50% nu vom fi. uitete care e situatia

comunistii sunt niste tilhari

| aNonim_4610 a răspuns:

Dar totusi in rep.moldova tot limba romana se vorbest. daca avea sa apartina rusiei trebuia sa vb l. rusa
ce nu ati citit ca moldova -basarabia era o parte din Romania si rusia a luat-o se credea puternica

| AiEnmaa a răspuns:

Eu cred ca nu neam unit cu rep.Moldova deoarece apartine altei regiuni si in al doilea rand ca a fost castigata de alt domnitor de pe vremea aceea.

| Jeny1 a răspuns:

Pentru că rușii erau o forță peste care nu se putea trece.
Nu știu dacă va fi prea curând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai dracula, si pe vremea ta unirea tarilor romane, tinea de vointa marilor puteri. poarta otomana, austroungaria, rusia, etc. ce crezi ca s-a schimbat ceva? moldova ca tara, este un tampon intre noi, ca facand parte din nato, si ucraina.deci? daca era a noastra eram chiar granita cu ei.nu e acelasi lucru. dar asta e un motiv spus de mine.sant alte interese politico, economico-strategice.

| miauu a răspuns:

Kongeriket botosani e un oras ff frumos viziteaza-l si dupa dati cu parerea

Răspuns utilizator avertizat